mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Budowa odcinka Konin-Stryków rozpoczęta

Budowa odcinka Konin-Stryków rozpoczęta

6 września odbyło się rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka autostrady A2 Konin-Stryków k. Łodzi. Prace budowlane potrwają 15 miesięcy, a pierwsze samochody pojadą tym odcinkiem trasy z końcem 2005 roku.

W uroczystym rozpoczęciu prac budowlanych i wbiciu pierwszej łopaty w Emilii koło Zgierza wzięli udział premier Marek Belka, minister infrastruktury Krzysztof Opawski i pełnomocnik rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad Dariusz Skowroński. Premier Marek Belka powiedział, że "przechodzimy od słów do czynów i już na dobre rozpoczynamy w Polsce program budowy autostrad.".

Autostrada A2 na odcinku Konin-Stryków zostanie sfinansowana z kilku niezależnych źródeł finansowania. Zasadniczym elementem będą fundusze europejskie – Fundusz Spójności dla odcinków Konin-Koło, Koło-Dąbie, Dąbie-Wartkowice, Wartkowice-Emilia oraz fundusz ISPA dla odcinka Emilia-Stryków. Odcinki od Konina do Emilii zostaną sfinansowane w 85% ze środków Funduszu Spójności, natomiast fundusz ISPA pokryje 75% kosztów budowy odcinka Emilia-Stryków. Pozostałe koszty – w obu przypadkach - zostaną pokryte z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Autostrada A2 stanowi oś tranzytową Polski na kierunku Wschód-Zachód. Trasa przebiegu tej drogi pozwali w przyszłości obsłużyć dwa największe ośrodki handlowe i przemysłowe kraju – Warszawę i Łódź, komunikując te miasta zarówno z partnerami w Berlinie, jak i w Mińsku czy Moskwie.

Komentuj:

~tucholski1@o2.pl 2006-06-06

chciałbym się dowiedzieć kiedy zostanie otwarty odcinek autostrady A2 od Konina do Strykowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla w wersji sedan dołącza do pokazanych niedawno hatchbacka i kombi Touring Sports. Po raz pierwszy sedan będzie dostępny jako hybryda.