1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. CEPiK w nowej odsłonie

CEPiK w nowej odsłonie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło nową wersję strony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która oferować będzie więcej możliwości.

CEPiK w nowej odsłonie
Przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki strona internetowa CEPIK (www.cepik.gov.pl) zawiera zarówno informacje skierowane do obywateli i przedsiębiorców, jak i podmiotów uprawnionych do korzystania z danych gromadzonych w ewidencjach. Portal został przygotowany według najnowszych standardów internetowych, wszystkie treści są dostępne z urządzeń mobilnych oraz jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja portalu informacyjnego odbyła się w ramach projektu CEPiK 2.0.

CEPiK dla obywateli i przedsiębiorców


Dzięki nowej witrynie obywatele i przedsiębiorcy uzyskają łatwy dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. W zależności od potrzebnych informacji można skorzystać z różnych dostępnych usług:

Historia pojazdu - to bezpłatna usługa, dzięki której poznasz historię pojazdu przed zakupem. Dzięki usłudze można sprawdzić m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne.

Bezpieczny autobus – to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Wniosek o udostępnienie danych - zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każdy może uzyskać dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) oraz centralnej ewidencji kierowców (CEK). W tym celu trzeba złożyć wniosek, w którym wskaże się swój uzasadniony interes. Na stronie cepik.gov.pl zamieszczona została procedura składania wniosków zarówno przez Internet, jak i drogą tradycyjną

Wniosek o dane statystyczne
– Na stronie została zamieszczona także procedura składania wniosków o udostępnienie danych statystycznych z ewidencji. Dane mogą być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

CEPiK dla podmiotów uprawnionych


Dane gromadzone w CEPiK są wykorzystywane również przez wiele podmiotów, gdyż są one pomocne w realizacji ich obowiązków. Uprawnionymi podmiotami są na przykład policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, sądy, prokuratura oraz komornicy sądowi.
Tematy w artykule: CEPiK Historia pojazdu

Podobne wiadomości:

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia Pojazdu

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia...

Aktualności 2020-04-28

Bezpłatna usługa Historia Pojazdu pozwala teraz sprawdzić historię samochodów sprowadzanych z Niemiec. To długo wyczekiwana zmiana.

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW
Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW
Współpraca BMW i Coldplay osiągnęła nowy punkt kulminacyjny. BMW dostarczy pierwsze na świecie mobilne akumulatory koncertowe na nadchodzącą trasę zespołu „Music Of The Spheres World Tour”.