mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Car of the Year - cz.6

Car of the Year - cz.6

Laureaci często później są na czele najlepiej sprzedających się aut. Przykladem może być Ford Focus, który w 1999 roku sprzedał najwięcej modeli na świecie.

Car of the Year - cz.6

Początkowo znany jako Chrysler Simca Horizon później jako Talbot Horizon, zwycięzca z 1979 roku, był ostatnim modelem wytwarzanym przez francuską spółkę w grupie Chryslera przed przejęciem przez koncern PSA. Następca znakomitej Simci 1100 5-drzwiowy hatchback był praktycznym samochodem rodzinnym docenianym za silny wygląd, komfortową i bezpieczną jazdę, a więc za główne cechy poprzedniego modelu. Część jurorów jednak źle oceniła sterowność oraz dużą wagę pojazdu. W głosowaniu Simca uzyskała 251 punktów, drugi Fiat Ritmo 239, trzecie Audi 80 181 punktów.

W 1989 roku triumfował Fiat Tipo z 356 punktami przed Oplem Vectrą z 261 punktami i VW Passatem ze 194 punktami. Nowy model Fiata całkowicie szokował swym wyglądem. Śmiały projekt tego wysokiego hatchbacka stwarzał nową jakość, jeśli chodzi o przestronność samochodów kompaktowych. Co więcej, dobrze pomyślane podwozie oraz tylne zawieszenie były podstawą całej generacji nowych modeli Fiata. Ograniczona pojemność bagażowa oraz raczej słabe silniki nie umniejszyły dobrych ocen opartych głównie na odważnym stylu, bezpiecznym prowadzeniu i, jak zwykle w modelach Fiata, na niskiej cenie.

Po niezbyt udanych próbach w innych mniej popularnych modelach, Ford wprowadził nowy styl w nowym modelu w najbardziej popularnym europejskim segmencie. Powstały Ford Focus odniósł wielki sukces, zdobył tytuł Car of the Year 1999 oraz był najlepiej sprzedającym się modelem na świecie. Poza odważnym i nowoczesnym wyglądem Focus był chwalony za szeroką gamę dostępnych wersji, wyposażenie, jakość konstrukcji i właściwości jezdne. W głosowaniu była duża jednomyślność wśród jurorów, 42 umieściło go na pierwszym miejscu. Focus otrzymał 444 punkty, drugi Opel Astra - 272, zaś trzeci Peugeot 206 - 249.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.