mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Car of the Year - cz.9

Car of the Year - cz.9

Dopiero Volkswagen Golf trzeciej generacji w 1992 roku, a więc po dwudziestu latach od pojawienia się na rynku tego modelu, został laureatem nagrody.

Car of the Year - cz.9

Zwycięzca w 1982 roku Renault 9 nie był pierwszym nowoczesnym, kompaktowym modelem marki Renault. Jednak ten czterodrzwiowy sedan cieszył się większą popularnością niż Renault 14. Nawet weteran wśród silników - OHV z bocznym wałem rozrządu, nie wpłynął negatywnie na ocenę Jury oraz późniejszy sukces komercyjny modelu. Głównymi zaletami były funkcjonalność, komfort oraz dobre zachowanie się auta podczas jazdy, zaś 5-biegowa skrzynia biegów była czymś niezwykłym w dostępnych wówczas modelach. W głosowaniu R9 zdobyło 335 punktów i wyprzedziło Opla Asconę (304 pkt) oraz VW Polo (252 pkt).

Najlepiej sprzedający się od czasu wprowadzenia w latach 70-tych Volkswagen Golf sprawił, iż segment samochodów kompaktowych stał się najważniejszym w Europie. Jury Car of the Year nagrodziło tylko trzecią generację tego modelu w 1992 roku. Auto doceniona m.in. za dojrzałość, bardzo wysoką jakość wykonania oraz przyjemność prowadzenia, szczególnie mocnej wersji GTI 2.0. Wbrew ogólny tendecjom zmierzającym w kierunku redukcji pojemności silnika, Volkswagen oferował także imponującą wersję 2.8 V6 o mocy 175 KM. Golf zdobył 276 punktów i wyprzedził Opla Astrę z 231 punktami oraz Citroena ZX z 213 punktami.

Przed dwoma laty w 2002 roku tytułem Car of the Year szczycił się Peugeot 307. Z 286 punktami wyprzedził w głosowaniu Renault Lagunę (244 pkt) oraz Fiata Stilo (243 pkt). Peugeot 307 stworzył nową generację hatchbacków. Urokliwy wygląd podobny do modelu 206 stanowił kombinację jakości wykonania z przytulnym wnętrzem. Wewnątrz auto oferowało dużą funkcjonalność, przestrzenność, wszechstronność z przesuwanymi tylnymi siedzeniami. W porównaniu do poprzednich modeli wysoki komfort jazdy gwarantowało zawieszenie, niski poziom hałasu oraz wzmocnione hamulce. Silnik 2.0 HDI był jednym z największych w segmencie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.