mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Car of the Year - idea

Car of the Year - idea

Na stronach mojeauto.pl przedstawimy historię nagrody "Car of the Year" przyznawanej co roku najlepszemu samochodowi.

Car of the Year - idea

„Car of the Year” jest nagrodą przyznawaną przez zespół dziennikarzy z branży motoryzacyjnej z całej Europy. Celem jest wybór najlepszego samochodu, który trafił do sprzedaży w okresie 12 miesięcy przed datą wyboru. Organizację powołał w 1963 roku Fred van der Vlugt, wydawca holenderskiego magazynu motoryzacyjnego „Auto Visie”. W ten sposób chciał uniknąć zamieszania, jakie powstawało przy wyborach najlepszych samochodów przez różne czasopisma. Wybór tego jedynego przez zespół ekspertów spowodował wzrost zaufania do wyników ogłaszanych przez tę organizację na całym świecie. Początkowo organizacja „Car of the Year” składała się z 26 osób profesjonalnie zajmujących się testowaniem samochodów z 9 krajów. Do dzisiaj formuła wyboru pozostała bez zmian, zwiększyła się jedynie liczba członków Jury do 58 z 22 krajów.

„Car of the Year” jest instytucją non-profit, niezależną od przemysłu samochodowego. Członkowie Jury nie otrzymują wynagrodzenia z tego tytułu, koszty organizacji głosowania, publikowania wyników, przedstawiania zwycięzców oraz uroczystości wręczania nagrody pokrywa kolejno siedem wydawnictw. Trofeum jest wręczane zwycięzcy w styczniu i przez cały rok może się on szczycić tym tytułem. Celem „Car of the Year” jest wybór jednego, bezsprzecznego zwycięzcy, bez względu na klasy samochodów, jakie kandydują do nagrody. Wymaga to od jurorów porównywania samochodów różnych typów i o różnej cenie. Najważniejszymi kryteriami stosowanymi przy wyborze są wygląd, komfort, bezpieczeństwo, koszty eksploatacji, łatwość prowadzenia, osiągi, funkcjonalność, wpływ na środowisko, zadowolenie z jazdy oraz cena. Szczególnie ważnymi czynnikami są nowości techniczne oraz koszty nabycia.

We wrześniu każdego roku zarząd Jury tworzy listę modeli, które mogą kandydować do nagrody, ze wszystkich wprowadzonych do sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Muszą to być całkowicie nowe modele, nie po drobnych, kosmetycznych zmianach, z nowym silnikiem lub skrzynią biegów. Rozpatrywane są samochody bez względu na kraj pochodzenia, lecz w czasie głosowania muszą być dostępne w co najmniej pięciu europejskich krajach, zaś przewidywana ilość sprzedaży powinna przekroczyć w ciągu roku 5 000 aut. Następnie w zwykłym głosowaniu Jury wybiera najlepszą siódemkę, która przez ponad miesiąc jest obiektem ich wzmożonej obserwacji. W ostatecznym głosowaniu każdy z członków ma do dyspozycji 25 punktów, które musi przyznać minimum pięciu samochodom, maksymalnie jednemu może dać 10.

Jury składa się z 58 członków z 22 krajów europejskich. Ilość członków z poszczególnych państw zależy od wielkości danego kraju oraz od znaczenia w branży motoryzacyjnej. Najwięcej, po sześciu członków, mają Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania; pozostałe kraje proporcjonalnie mniej. Członkowie Jury charakteryzują się odpowiednimi kompetencjami, o przynależności nie decyduje znaczenie wydawnictwa, które reprezentują. Nowi członkowie wchodzą do Jury na zaproszenie zarządu Jury, które jest następstwem otrzymanych rekomendacji. Co roku każdy członek Jury musi wykazać, iż testowanie samochodów stanowi podstawową część ich działalności zawodowej. Zarząd Jury składa się z siedmiu członków reprezentujących wydawnictwa tworzące podstawę organizacji oraz trzech wybieranych corocznie.

Tematy w artykule: COTY

Podobne wiadomości:

Car of the Year 2019 – znamy finalistów

Car of the Year 2019 – znamy finalistów

Aktualności 2018-11-27

Europejski Samochód Roku 2016 - który model wygra?

Europejski Samochód Roku 2016 - który model...

Aktualności 2015-12-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.