mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ceny nowych aut w Polsce wzrosły o 6,8%

Ceny nowych aut w Polsce wzrosły o 6,8%

Średnie ceny detaliczne nowych samochodów w Polsce wzrosły o 6,8% w okresie od czerwca 2003 do czerwca 2004 roku.

Indeks Cen Nowych Samochodów opracowany przez PricewaterhouseCoopers i Eurocarprice.com pokazuje, że średnie ceny detaliczne (tj. ceny producentów wraz z podatkami) samochodów w Polsce w ubiegłym miesiącu były o 17% niższe od średnich cen w Europie Zachodniej oraz o 15% niższe od średnich cen w strefie euro.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnie ceny detaliczne samochodów w Europie Zachodniej wzrosły o 4,6%. Największy wzrost cen nastąpił w Danii i wyniósł 7,9%. Tendencję spadkową odnotowano na Węgrzech, gdzie ceny zmalały o 1,8 %. Średnie ceny detaliczne nowych samochodów w Europie rosły szybciej w okresie ostatnich 12 miesięcy do 30 czerwca 2004 roku niż przez poprzednie 12 miesięcy do 30 czerwca 2003 roku.

Jeśli chodzi o ceny netto (bez podatków) były one w Polsce niższe o 18% od średnich cen w Europie Zachodniej oraz o 16% od średnich cen w strefie euro. Ceny netto w całej Europie Zachodniej wzrosły o 1,9% w okresie 12 miesięcy do czerwca 2004 roku. Cena netto jest ważnym czynnikiem rozważanym przy ewentualnych transakcjach transgranicznych, jako że podatek należny jest płacony w kraju użytkowania, niezależnie od miejsca zakupu pojazdu.

Według Davida Greena z grupy motoryzacyjnej PwC w Polsce "Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ceny netto samochodów ulegają harmonizacji w obrębie strefy euro. Niestety, znacznie różniące się narodowe systemy podatkowe w dalszym ciągu powstrzymują zrównanie się cen detalicznych. Poza strefą euro wahania kursów walutowych uniemożliwiają jakąkolwiek harmonizację cen, czy to na poziomie przed opodatkowaniem, czy też już z uwzględnieniem podatków. W Polsce wzrasta niepokój wśród koncernów samochodowych. W szczególności zachodzi obawa, że znaczące transakcje zakupu samochodów, jakich dokonują firmy leasingowe będą się odbywać w krajach o najniższych cenach. Jeśli powyższy trend jak również zakupy samochodów przez Niemców u polskich dealerów będą kontynuowane, to koncerny motoryzacyjne będą zwiększały presję na harmonizację cen samochodów."

Spośród najbardziej popularnych segmentów w ostatnich 12 miesiącach największy wzrost cen netto odnotowano w klasie niższej średniej - 9,6%, w klasie luksusowych samochodów - 8,4%, w klasie wyższej średniej 5,2%, w klasie małych samochodów - 4%, a w sportowych coupe 1,7%.


Podobne wiadomości:

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Aktualności 2016-08-01

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.