mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ceny samochodów w Polsce wzrosły o 4,3%

Ceny samochodów w Polsce wzrosły o 4,3%

Jak wynika z opracowania PricewaterhouseCoopers i eurocarprice.com w Polsce średnia cena nowego samochodu wzrosła o 4,3% w ciągu 12 miesięcy do września 2004 roku.

Ceny samochodów w Europie rosną wolniej pomimo ogólnego wzrostu popytu na nowe auta. Ostatni indeks cen nowych samochodów pokazuje, że średnie ceny detaliczne samochodów w Europie Zachodniej wzrosły o 3,3% w ciągu 12 miesięcy do września 2004 roku w porównaniu do 5,6% w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2004 roku.

Średnie ceny detaliczne samochodów w Polsce we wrześniu były o 12% niższe niż średnie w Europie Zachodniej i 11% niższe niż średnie ceny w strefie euro.

W całej Europie najsilniejszy skok cen detalicznych samochodów miał miejsce w Danii, gdzie ceny wzrosły o 4,9% w ciągu 12 miesięcy do września 2004 roku. Natomiast spadek cen detalicznych wystąpił na Węgrzech, gdzie ceny zmniejszyły się o 4%.

Rafał Krawczyk z grupy motoryzacyjnej PricewaterhouseCoopers w Polsce dodał: „Osłabienie tempa wzrostu cen samochodów w Polsce było w ostatnim okresie efektem silnego kursu PLN wobec euro. Efekt ten może być krótkotrwały – jeśli euro wzmocni się, szybszy wzrost cen może powrócić. Występują jednak również pozawalutowe przyczyny ograniczające wzrost cen nowych samochodów. Wśród tych przyczyn można wymienić wspomnianą wyżej konkurencję ze strony tańszych samochodów używanych sprowadzanych z Europy Zachodniej, czy też zmniejszenie cła na samochody nieeuropejskie w wyniku wejścia Polski do UE.”

Porównując ceny netto w Polsce były one o 11% niższe niż średnie ceny w Europie Zachodniej oraz o 10% niższe od średnich cen w strefie euro. Ceny netto w Europie Zachodniej wzrosły o 1,7% w okresie 12 miesięcy do września 2004 roku.

Wprowadzenie nowych modeli spowodował wzrost cen samochodów w segmencie klasy niższej średniej oraz klasy aut luksusowych. Zaobserwowano też silny wzrost cen w segmencie dużych samochodów sportowych.

W ciągu 12 miesięcy do końca września segment samochodów niższej klasy średniej charakteryzował się w Europie Zachodniej największym wzrostem cen bez uwzględnienia podatków i innych opłat - 5,9%. Natomiast segmentem, w którym odnotowano spadek był sport coupe, gdzie ceny zmniejszyły się o 0,1%. Średnie wzrosty cen w segmentach o największej liczbie sprzedanych aut kształtowały się następująco:
Klasa małych samochodów – 2,3% 
Klasa niższa średnia – 5,9% 
Klasa wyższa średnia – 5,1% 
Klasa luksusowych samochodów – 5,8%

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.