mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Choinka jak torpeda

Choinka jak torpeda

Jesteś w trakcie świątecznej gorączki zakupów? Choinka kupiona? No właśnie, choinka. Źle zabezpieczona podczas transportu, w razie wystąpienia newralgicznej sytuacji na drodze, może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dla ciebie i dla innych użytkowników drogi.

Choinka jak torpeda
Najczęściej leżą luzem w bagażniku albo są niechlujnie przymocowane na dachu samochodu. Bo:  "Przecież jest blisko", "Aż tak ciężka przecież też nie jest", "Jakoś sobie dam radę". Później chwilka nieuwagi, mocne hamowanie, stłuczka i świąteczne drzewko wbija się z impetem w twoje plecy albo w szybę drugiego pojazdu. Warto więc przed wyjazdem z supermarketu poświęcić odrobinę cennego, świątecznego czasu i dobrze zabezpieczyć choinkę przed podróżą.

Już jakiś czas temu niemiecki automobilklub ADAC postanowił przeprowadzić symulację zderzenia z właściwie zabezpieczoną w czasie transportu choinką. Dokładnie wówczas policzono jakie siły działają na zielone drzewko o masie 30 kilogramów. Żeby uzmysłowić o jakich siłach mowa, wystarczyło zaledwie hamowanie z prędkości 50 km/h by choinka wytworzyła na bagażnik dachowy nacisk sięgający 750 kilogramów. Dzięki właściwemu, solidnemu zabezpieczeniu klamrami zaciskowymi ładunek przesunął się zaledwie o kilka centymetrów. Ale co stanie się kiedy choinkę zwiążemy zwykłymi, gumowymi linkami? Najlepiej obrazuje to poniższy film...

W warunkach laboratoryjnych choinka uderzyła w stalową ścianę. W warunkach drogowych mógł być to tył innego samochodu lub co gorsza przednia szyba pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

O czym zatem należy pamiętać podczas przewozu choinki? Ci kierowcy, którzy taki ładunek transportują w kabinie samochodu oprócz przymocowania pasów do metalowych klamer w bagażniku powinni korzeń drzewka przesunąć maksymalnie do oparcia foteli. Po pierwsze w ten sposób nie damy choince przestrzeni aby mogła się rozpędzić w trakcie ostrego hamowania, a ponadto przewożenie w taki sposób nie ogranicza widoczności przez wiszące nad głową gałęzie. Jeśli przedmiot wystaje ponad metr za tylną krawędź auta, wówczas na jego końcu trzeba przywiązać czerwony marker np. w postaci ręcznika. W nocy należy dodatkowo użyć odblasków lub czerwoną lampkę ostrzegawczą. Niewłaściwie zabezpieczenie choinki i brak oznakowania to możliwość otrzymania mandatu od 150 do 200 zł.

Najwygodniej i najpewniej jest przewozić drzewko na dachu samochodu - naturalnie przy użyciu bagażnika samochodowego. Choinkę wokół owijamy mocno pasami z klamrami zaciskowymi, pamiętając szczególnie o solidniejszym zblokowaniu korzenia. Drugim pasem opasamy choinkę wokół wraz z bocznymi relingami. W ten sposób ładunek nie będzie przemieszczał się na boki.
Tematy w artykule: ADAC bezpieczenstwo crash test choinka

Podobne wiadomości:

Kamery wykryją kierowców z telefonem przy uchu

Kamery wykryją kierowców z telefonem przy...

Aktualności 2019-03-21

Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?

Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za...

Bezpieczna jazda 2019-01-10

Komentuj:

~*|*~ 2012-12-20

@autor: "Choinkę wokół owijamy mocno pasami z klamrami zaciskowymi, pamiętając szczególnie o solidniejszym zblokowaniu korzenia." Gdzie można kupić choinki z korzeniami??? Moim skromnym zdaniem mocniej należy przymocować dolną (tj. najgrubszą) część pnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.