mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej aut z Chin

Coraz więcej aut z Chin

W ubiegłym roku po raz pierwszy eksport samochodów z Chin przewyższył import. Decydująca okazała się sprzedaż małych i tanich aut na rozwijających się rynkach światowych.

Coraz więcej aut z Chin

Łączny eksport z wszystkich chińskich fabryk wyniósł w 2005 r. 172.800 samochodów (o 120% więcej niż w 2004), podczas gdy import wzrósł tylko o 8%, do poziomu 161.900 egzemplarzy. Duży wkład w ten wynik mieli mniejsi chińscy producenci, tacy jak Chery Automobile, Geely Automobile oraz Great Wall Automobile, którzy z powodu dużej konkurencji w kraju, zmuszeni zostali do szukania rynków zbytu poza granicami Chin.

Great Wall w ubiegłym roku wyeksportował 18.526 aut, głównie na Bliski Wschód, do krajów Afryki oraz Azji. W roku bieżącym eksport ma jeszcze bardziej wzrosnąć i wynieść od 30 do 40 tys. samochodów. Do 2008 r. liczba ta ma przekroczyć 100 tys. aut, m.in. dzięki budowie wartej 100 mln dolarów fabryki w Rosji produkującej rocznie ok. 50 tys. samochodów. Dzięki temu chiński producent będzie chciał stać się głównym rywalem firmy Ssangyong Motors, również produkującej na rosyjskim rynku auta typu SUV.

Firma Chery, która w 2005 r. wyeksportowała 10 procent swojej całkowitej produkcji, również chce wytwarzać swoje modele w Rosji. Prowadzone są w tym celu rozmowy ze spółką Avtovor, wytwarzającą m.in. modele marek BMW, GM oraz Kia, o możliwość produkcji 15-20 tys. aut rocznie.

Z kolei firma Geely skupia się na rozwiniętych rynkach Stanów Zjednoczonych oraz Europy. W ubiegłym roku eksport wzrósł o 60%, choć łączna liczba nie była jeszcze zbyt imponująca i wyniosła ok. 7.000 egzemplarzy.

Szybki rozwój chińskiej motoryzacji to zasługa największych światowych graczy w tej branży. Zagraniczne inwestycje tylko trzech koncernów: GM, Ford oraz Volkswagen wyniosły 15 miliardów dolarów. Dzięki temu do 2008 roku łączna produkcja ma wynieść ponad 7 milionów samochodów. Według różnych szacunków, w 2015 roku eksport samochodów chińskich marek wyniesie ponad 1,3 mln egzemplarzy.

Zobacz galerie zdjęć samochodów marki Geely

Czytaj także:
Auta "made in China" (2005-09-23)

Już wkrótce chińskie auta w Europie (2005-03-08)

Tematy w artykule: Chery Geely Great Wall

Podobne wiadomości:

Volvo odkupuje swoje chińskie fabryki

Volvo odkupuje swoje chińskie fabryki

Aktualności 2015-08-20

Volvo ujawnia plany na przyszłość

Volvo ujawnia plany na przyszłość

Aktualności 2015-02-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
IQ.DRIVE i Offroad to dwie nowe wersje specjalne przeznaczone dla wybranych modeli Volkswagena z roku modelowego 2020.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK