mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Crash Test - Fiat Stilo

Crash Test - Fiat Stilo

Poznaj wyniki Crash Testu Fiata Stilo przeprowadoznego przez ADAC

Starter / ADAC przedstawiają....

Dla każdego producenta samochodów w zależności od osiąganego przez niego "sukcesu gospodarczego" istnieje hierarchia "mniej" lub "bardziej ważnych" pojazdów. W kategorii "bardziej ważny" został zaszeregowany najnowszy model Fiata Stilo. Bardzo ważną rolę przy decyzji zakupu samochodu odgrywa kwestia pasywnego bezpieczeństwa. Podstawowa wersja Fiata Stilo oferuje kompletne wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa. Szczególnie interesujące bedzie sprawdzenie wytrzymałości uderzeniowej tej włoskiej marki wśród samochodów klasy średniej. Taki test przeprowadzili eksperci ADAC w crash-teście zderzenia frontowego, bocznego oraz zderzenia ze słupem.

W zderzeniu frontowym widać, że mimo silnego uderzenia kabina kierowcy i pasażerów Fiata jest stabilnie wyprofilowana. Widoczne są tylko nieliczne wgniecenia w miejscach, gdzie filary przedniej szyby przechodzą w dach. Poza nimi kabina wokół kierowcy przetrwała w dobrym stanie. Bez większego wysiłku można otworzyć drzwi w celu uratowania pasażerów za wyjątkiem drzwi od strony kierowcy, które stawiają wyczuwalny opór przy ich pełnym otwarciu. Już po 20 milisekundach zaczyna działać napięcie pasa, natomiast poduszki powietrzne zaczynają się rozwijać również w odpowiednio szybkim czasie: po stronie kierowcy - po upływie 29 ms, a po stronie pasażerów po 35 ms. Podwyższone obciążenie klatki piersiowej obu siedzących z przodu manekinów pokazuje, że precyzyjne dopasowanie pomiędzy poduszką powietrzną a pasami może zostać jeszcze ulepszone. Nie są dość zabezpieczone kolana kierowcy przed elementami wysoko zamontowanej kierownicy oraz stacyjki z kluczykiem. Za podwyższone ryzyko odjęto punkt. Z kolei przeprowadzający test są zadowoleni z tego, że pedały w niewielkiej jedynie części wnikają do wewnątrz a miejsce, gdzie znajdują się stopy kierowcy może tylko nieznacznie zostać zdeformowane. Foteliki dziecięce polecane przez Fiata (Kiddy Life) mogą dobrze chronić młodych pasażerów, jednak dziwne jest to, że mimo wbudowanych mocowań ISOFIX w Fiacie Stilo producent proponuje siedzenia uniwersalne.

W zderzeniu bocznym ujawnia się wartość poduszek bocznych i poduszek chroniących głowę. Obie napełniają się w odpowiednim czasie (15 ms), aby złagodzić uderzenie wdzierających się części samochodu. Przy tym ekstremalnym teście chroniona jest w szczególny sposób głowa. Ogólnie rzecz biorąc bok auta wgina się całą powierzchnią równomiernie do środka. Jednaka w okolicy środkowego słupka drzwi próg wygina się w ten sposób, że poduszka boczna nie jest całkowicie w stanie zagwarantować ochrony żeber i ryzyko ich uszkodzenia rośnie poniżej krytycznej granicy. Dodatkowy ujemny punkt Fiat otrzymał za fakt, iż tylne drzwi przy uderzeniu nie pozostają w zamku co zmniejsza działanie ochronne kokpitu. Ogólnie obydwa siedzenia dziecięce osiągają dobre rezultaty. Testujący krytykują jednak, że oparcie siedzenia nie może wystarczająco ochronić głowy 3 letniego dziecka przed kontaktem z częściami auta.

Kończące boczne zderzenie ze słupem potwierdza ratujące życie działanie poduszki powietrznej ochraniającej głowę (ciągnący sie od przodu do tyłu worek). Obydwa punkty dodatkowe zostały zatem uczciwie zarobione.

Podsumowanie:

4* (na 5*)

Przy zderzeniu frontalnym Fiat Stilo otrzymuje 12 z 16 możliwych punktów i tym samym plasuje się w czołówce samochodów swojej klasy. W zderzeniu bocznym i zderzeniu ze słupem testujący przyznali 16 z 18 punktów. W sumie Fiat Stilo otrzymał 28 punktów co pozwala na przyznanie 4 gwiazdek. Ten rezultat jest już tak dobry, że dla Stilo jest osiagalne zdobyć 5 gwiazdek; należałoby go ulepszyć technicznie w kilku miejscach. W tej chwili pracuje się już intensywnie przy szczegółach systemu zabezpieczeń Fiata Stilo i jak tylko prace zostaną zakończone bedzie wyznaczony nowy termin testów na terenie ADAC w Landsbergu. Gdyby Stilo zdobył ostatecznie 5 gwiazdek byłby on pierwszym samochodem w swojej klasie, który uplasował się w czołówce z tak znakomitym rezultatem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.