1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV

Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV

Cupra el-Born to nowy elektryczny SUV sportowej hiszpańskiej marki. Wprawne oko zauważy podobieństwo do Volkswagena ID.3, na którym auto bazuje.

Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV

Cupra el-Born napędzany jest przez elektryczny silnik, który rozpędzi samochód do 50 km/h w zaledwie 2,9 sekundy, a dzięki akumulatorowi o pojemności 82 kWh, zapewni zasięg do 500 km. Ale po kolei.

Podczas konferencji prasowej transmitowanej z CASA SEAT, Cupra potwierdziła planowaną premierę modelu, który ma zmienić postrzeganie pojazdów z napędem elektrycznym. Samochód koncepcyjny el-Born został po raz pierwszy zaprezentowany w ramach salonu samochodowego w Genewie w 2019 roku, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami.

Od tego czasu projektanci rozwijali pojazd, nadając mu jeszcze bardziej sportowy charakter. Przedstawiciele marki przewidują, że nowy pojazd będzie miała znaczny wpływ na zwiększenie rentowności marki.

– Cupra el-Born łączy w sobie najważniejsze cechy charakterystyczne dla naszej marki. W porównaniu do prototypu dopracowaliśmy design, dzięki czemu samochód stał się jeszcze bardziej dynamiczny i sportowy – zaznaczył Wayne Griffiths, CEO Cupry i wiceprezes SEAT-a ds. sprzedaży i marketingu. – Wprowadziliśmy też kilka dodatkowych rozwiązań technologicznych, zapewniających jeszcze większą wydajność. Nasz model to dowód na to, że połączenie elektryfikacji ze sportowym charakterem daje doskonałe wyniki.

Cupra el-Born - dynamika i komfort

Za główny cel projektanci el-Borna obrali zapewnienie sportowej dynamiki. Samochód osiąga prędkość 50 km/h w zaledwie 2,9 sekundy. Specjalnie dla tego modelu opracowano nową wersję systemu adaptacyjnego zawieszenia (DCC Sport) opartego na platformie MEB. Dzięki temu rozwiązaniu pojazd automatycznie dostosowuje się do każdych warunków, zachowując równie wysoką jakość jazdy.

Cupra el-Born będzie oferować najnowocześniejsze technologie, takie jak m.in. wyświetlacz Head-Up z rozszerzoną rzeczywistością. Pojazd będzie w stanie przejechać do 500 km po jednym ładowaniu dzięki wysokowydajnemu akumulatorowi 77 kWh (82 kWh brutto). Natomiast funkcja szybkiego ładowania oznacza, że Cupra el-Born skumuluje energię potrzebną do pokonania 260 km w zaledwie 30 minut.

Cupra el-Born - elektryczna, sportowa jazda

Wnętrze modelu zostało zaprojektowane pod kątem sportowego charakteru, ale i atmosfery luksusu. Pojazd wyposażony został m.in w sportowe fotele kubełkowe oraz nową kierownicę z przyciskami służącymi do wyboru trybu jazdy.

Cupra el-Born została stworzona jako model dla wielbicieli sportowej jazdy i zaawansowanej technologii, którym zależy na ograniczeniu ich wpływu na środowisko. Premiera samochodu planowana jest na 2021 rok i bliżej tej daty poznamy szczegóły dotyczące parametrów napędu.

Elektryczny pojazd Cupry będzie produkowany w fabryce w niemieckim Zwickau.


Podobne wiadomości:

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Aktualności 2021-02-19

Hyundai Ioniq 5 - premiera

Hyundai Ioniq 5 - premiera

Aktualności 2021-02-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne modele
Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne modele
W belgijskiej Gandawie wytwarzane jest pierwsze elektryczne Volvo, a już niebawem ma ruszyć produkcja drugiego takiego modelu. Do tego z taśm tej fabryki zjeżdża XC40 w wersji plug-in, na które popyt szybko rośnie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Volvo Cars zwiększa moc produkcyjną zelektryfikowanych aut w swoim belgijskim zakładzie.