mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czas na GP Europy

Czas na GP Europy

Najbliższa, siódma eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 to Grand Prix Europy, które odbędzie się 30 maja na torze Nurburgring w Niemczech.

Czas na GP Europy

Nurburg to niewielka miejscowość, położona 80 kilometrów na południowy - zachód od Kolonii. Tor Nurburgring wybudowany został 77 lat temu. Był pierwszym torem wyścigowym Niemiec. Pierwotnie składał się z dwóch oddzielnych sekcji: Pętli Północnej (Nordschleife) o długości 22,8 km oraz 7,5-kilometrowej Pętli Południowej (Sudschleife). Ta ostatnia została w późniejszym okresie przeistoczona w obecną postać toru Nurburgring.
 
Podczas inauguracyjnego wyścigu o Grand Prix Niemiec w 1927 roku triumfowal Otto Merz za kierownicą Mercedesa.
 
Na przestrzeni kolejnych lat, kierowcy zwracali uwagę na fakt, iż tor Nurburgring nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Na tej podstawie, w 1977 roku stracił on licencję, a wyścigi przeniesiono do Hockenheim. Po modernizacji toru, w Nurburg odbywa się Grand Prix Europy, zaś w Hockenheim Grand Prix Niemiec. Pierwszy wyścig GP Europy odbył się w 1984 roku, a zwyciężył w nim kierowca McLarena - Alain Prost. Ostatnie przebudowy toru sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej atrakcyjnych i najbezpieczniejszych w F1.

W ostatnich czterech latach dwukrotnie triumfował Michael schumacher, jednak ostatnio w 2001 roku. W zeszłym roku pierwsze miejsce zajął jego młodszy brat Ralf, przed kolegą z zespołu BMW-Williams Juanem Pablo Montoyą.

Michael Schumacher będzie chciał z pewnością powetować sobie nieudany start w GP Monaco, kiedy to na skutek jego błędu, najechał na niego Montoya i z powodu uszkodzonego bolidu musiał wycofać się z jazdy. Jednak w dniu dzisiejszym, podczas pierwszego dnia treningów, niespodziewanie najlepszy czas uzyskał kierowca testowy, bardzo dobrze spisującego się w tym sezonie zespołu BAR-Honda, Anthony Davidson. Drugą i trzecią lokatę zajęli kierowcy Ferrari, Schumacher i Barrichello.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.