mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy Hyundai przejmie Deawoo-FSO?

Czy Hyundai przejmie Deawoo-FSO?

Rząd zaprasza do rozmów.

Polski rząd zaprosi koreański koncern Hyundai do rozmów o przejęcie Daewoo-FSO Motor SA, przygotowuje też misję gospodarczą do Korei Płd. - poinformował PAP w wywiadzie minister gospodarki Jacek Piechota.

     "Zwróciłem się do wicepremiera Marka Belki o wystosowanie zaproszenia do prezesa Hyundai i myślę, że zostanie ono wysłane" - powiedział PAP Piechota.

     "Nie czekając na ewentualny odzew i przyjęcie takiego zaproszenia przygotowujemy misję gospodarczą do Korei Południowej pod kierownictwem wiceministra gospodarki Andrzeja Szarawarskiego" - dodał.

     Powiedział, że oprócz koreańskiego koncernu Hyundai żaden z potencjalnych inwestorów nie jest dziś zainteresowany wejściem do żerańskiej spółki.

     Tymczasem w połowie grudnia przestanie obowiązywać porozumienie Daewoo-FSO z sześcioma bankami dotyczące spłaty 591 mln zł długu spółki. Przedłużenie porozumienia zależy od szans fabryki na znalezienie nowego inwestora.

     Oprócz zadłużenia wobec tych banków, Daewoo-FSO jest winne 653 mln zł koreańskiemu EximBankowi i 3,053 mld zł swojemu głównemu inwestorowi - Daewoo Motor.

     Strata netto Daewoo-FSO wzrosła w 2000 roku do 2,028 mld zł z 28 mln zł w 1999 roku.

     Minister dodał, że na przebieg rozmów z Hyundaiem wpływ będzie miała m.in. kwestia realizacji założeń przyjętych przez międzyresortowy zespół ds. restrukturyzacji przemysłu samochodowego.

     Nie wykluczył, że rząd może wziąć pod uwagę obniżenie akcyzy na nowe auta produkowane w Polsce.

     "To sprawa m.in. obłożenia przez resort finansów akcyzą samochodów produkowanych w Polsce. Wicepremier Belka nie wyklucza żadnego rozwiązania, ale w sytuacji kryzysu finansów publicznych najtrudniej zacząć. Najpierw należałoby obniżyć dochody z akcyzy, a dopiero potem oczekiwać wzrostu dochodów z tytułu zwiększenia sprzedaży aut. W obecnej sytuacji budżetu zgoda na okresowy spadek dochodów państwa to dla ministra finansów trudna decyzja" - powiedział.

     Obecnie podatek akcyzowy na produkowane w Polsce auta osobowe o pojemności silnika powyżej 2000 cm sześc. wynosi 15 proc., a na pozostałe 6 proc. (PAP)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche 911 – premiera
Nowe Porsche 911 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Porsche zaprezentowało światu nową generację Porsche 911. To ósma odsłona kultowego auta.