mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy Niemcy będą importować niemieckie auta?

Czy Niemcy będą importować niemieckie auta?

Gwałtowny wzrost kursu euro w stosunku do dolara spowodował, iż bardziej opłacalne staje się sprowadzanie tych samych modeli zza oceanu niż kupno ich w kraju.

Oczywiście powyższa zależność tym bardziej się opłaca, im wyższa jest cena auta. Przykładowo, kupując najnowszy model sportowego Porsche Carrera GT w Niemczech zapłacimy 450.000 euro, za to samo auto w USA zapłacimy o 60.000 mniej po przeliczeniu ceny z USD na europejską walutę. Zaoszczędzona kwota pozwoli na kupno innego terenowego modelu Porsche Cayenne.

W przypadku modelu Rolls-Royce Phantom w Niemczech zapłacimy 370.000 euro, w USA po kursie euro do dolara 1,3 równowartość 285,500 euro. Przy tańszych autach zaoszczędzona kwota jest odpowiednio mniejsza. 4,2-litrowy Phaeton V-8 kosztuje w Stanach Zjednoczonych o 16.000 euro mniej.

Różnice w cenach wynikają przede wszystkim ze słabnącego dolara w stosunku do euro, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy amerykańska waluta straciła około 10%. Zdaniem ekspertów najbliższy rok będzie kontynuacją umacniania się euro do dolara. Ferdinand Dudenhoeffer z niemieckiego centrum badania rynku motoryzacyjnego mówi, iż nie ma jednak powodu do paniki. Sytuacja ta dotyczy niewielkiej ilości aut luksusowych, które razem nie przekraczają 1% sprzedaży.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.