mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Okazuje się, że do baku wlewasz nie tyle paliwa, ile myślisz, że wlewasz. Inspekcja Handlowa zbadała dystrybutory paliwa i wyszło, że one nabijają nas w butelkę. Co szósty z nich przekłamuje wartości wlewanego paliwa na naszą niekorzyść.

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Inspekcja Handlowa skontrolowała 243 odmierzacze paliwa i 40 z nich (16,4 proc.) nieprawidłowo wskazywało ilość tankowanego paliwa. Błędy wahały się w granicach od +0,14 proc. do +7,2 proc. na niekorzyść kierowców. Oznacza to, że tankowaliśmy mniej paliwa, niż wynikałoby ze wskazań urządzenia.

Jest jednak dobra informacja. Inspekcja Handlowa wyeliminowała wady we wszystkich zakwestionowanych urządzeniach. Dystrybutory po naprawie zostały ponownie zalegalizowane przez organy administracji miar.

Kontrole odbyły się w II i III kwartale 2015 roku. Sprawdzono wówczas 243 odmierzacze paliw na 80 stacjach. Dystrybutory badano w całym kraju, a przedsiębiorcy zostali wytypowani losowo. Łącznie zakwestionowano 57 odmierzaczy ze względu na:

  • błędne wskazanie ilości tankowanego paliwa (40 urządzeń, 16,4 proc.),
  • nieprawidłową instrukcję użytkowania (32 urządzenia, 13,2 proc.).
Tematy w artykule: paliwa

Podobne wiadomości:

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

~hehe 2016-02-20

A jakie błędy pomiaru są dopuszczalne przez Urzędy Miar?Bo coś mi wygląda,że błędy rzędu 0,14% a i wyższe (jakie?) spełniają wymagane przepisami zakresy dopuszczalne.Problem w tym ,że dystrybutory mogą być celowo ustawiane zawsze na niekorzyść klienta.... ale w zakresie dopuszczalnym przepisami ...i co? A teraz obliczmy przy załozeniu ,ze na stacji sprzedaje się dziennie 20 000 litrów paliwa to przy dopuszczalnym (legalnym!?) błędzie pomiaru rzędu tylko 1(jeden)% ilość paliwa zyskanego przez stację wynosi 200 litrów.Przy cenie 4zł/litr daje to 200x4=800zł dziennie tj 24 000zł miesięcznie uzyskanego dodatkowego,nieopodatkowanego,legalnego!!!??? zysku. I o czym tu mowa.?Nie tędy droga... http://www.bankier.pl/wiadomosc/NIK-o-legalizacji-i-kontroli-dystrybutorow-na-stacjach-paliw-7243673.html

~Motofan 2016-01-29

Proszę o listę stacji, gdzie dystrybutory się "popsuły" (i odmierzały mniej)

~jam zainteresowany 2016-01-29

Podpowiedzcie, co dla nas z badań wynika. Których sieci unikać, do których mieć zaufanie? A może wszystkie "nieprecyzyjne" były pozasieciowymi? Albo właśnie sieciowymi?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS to najmocniejszy i najszybszy SUV czeskiej marki. Auto można już zamawiać, bo znane są jego ceny.