mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Czy to koniec wzrostu sprzedaży?

Czy to koniec wzrostu sprzedaży?

Kwiecień był rekordowym miesiącem od połowy 2000 roku pod względem liczby sprzedanych samochodów nowych. W tym miesiącu w naszym kraju zarejestrowano 45.115 nowych aut.

W porównaniu do kwietnia roku ubiegłego liczba sprzedanych aut wzrosła o ponad 45%. Łącznie od początku roku z salonów wyjechało 143.624 nowych aut, co w porównaniu z 2003 rokiem stanowi wzrost o 29 procent.

Wśród najlepiej sprzedających się marek nie zaszły poważniejsze zmiany. Na czele pozostaje nieprzerwanie Fiat przed Skodą i Toyotą. Dalsze miejsca zajmują Renault, Opel oraz Ford.

Niestety tak dobre wyniki osiągane przez większość z koncernów mogą się przez jakiś czas już nie powtórzyć. Przede wszystkim od 1 maja zaczęła obowiązywać nowa ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jej rozwiązaniami ograniczona została liczba aut, przy których zakupie przedsiębiorca będzie miał możliwość odliczenia całego podatku naliczonego VAT. Większość firm, które miały w planach zakup aut, zrobiły to przed majem, by skorzystać z całego odliczenia.

Druga sprawa to nasze przystąpienie do UE. Perspektywa tego zdarzenia, a przede wszystkim perspektywa równoczesnego wzrostu cen, spowodował przyspieszenie decyzji o zakupie aut przez wiele osób. Okazało się jednak, iż sama akcesja nie spowodowała gwałtownych podwyżek cen, które rosną sukcesywnie od kilku miesięcy i z pewnością proces ten potrwa jeszcze przez jakiś czas.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.