1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Czy wynajem aut na minuty to przyszłość ruchu miejskiego?

Czy wynajem aut na minuty to przyszłość ruchu miejskiego?

Niemcy oraz Stany Zjednoczone to dwa państwa, w których systemy krótkoterminowego wynajmu samochodów nabierają doświadczeń. Czy niebawem zdominują one większość miast i spowodują, że niepotrzebne będzie posiadanie własnych czterech kółek?

Czy wynajem aut na minuty to przyszłość ruchu miejskiego?
System krótkoterminowego wynajmu samochodów umożliwia szybki dostęp do pojazdu i odstawienie go w dowolnym miejscu. Dodatkowym plusem jest minutowe rozliczanie wypożyczenia. Na taki wynajem zdecydowały się już m.in. Daimler (Car2Go) i BMW (DriveNow, we współpracy z Mini i siecią wypożyczalni Sixt). Jest szansa na to, że w przyszłości taka możliwość pojawi się w Polsce.

System DriveNow BMW działa obecnie w miastach niemieckich (Monachium, Berlinie, Hamburgu, Kolonii i Düsseldorfie) oraz w Wiedniu i San Francisco. Tylko w Niemczech korzysta z niego 360 tys. użytkowników. Mimo krótkiego okresu działalności firma odnosi duże sukcesy.

– Naszym pierwszym celem było osiągnięcie zysku – ten zamiar został osiągnięty, więc teraz zaczynamy się rozwijać. Planujemy rozszerzenie działalności do 15 europejskich i 10 północnoamerykańskich miast. Sprawdzamy te lokalizacje i tworzymy listę miast, które bierzemy pod uwagę. Nie mogę powiedzieć nic więcej na temat tego, kiedy i gdzie będziemy, ale na pewno zamierzamy się rozwijać – mówi Michael Fischer z DriveNow.

Nie zdradza jednak, czy wśród rozważanych lokalizacji są również miasta w Polsce. Uruchomienie krótkoterminowego wynajmu aut w kraju zapowiada jednak Car2Go. Według planów system miał ruszyć w Warszawie na początku 2015 roku. System spółki należącej do Daimler AG działa w 29 miastach w Europie i Ameryce Północnej, korzysta z niego ponad 800 tys. osób. Do dyspozycji mają niewielkie smarty, w większości z napędem elektrycznym.

DriveNow to konkurent Car2Go. Obie firmy proponują rozbudowany system wynajmu aut w mieście. Jak podkreślają inicjatorzy takich systemów, dzięki nim jest szansa na ograniczenie ruchu pojazdów prywatnych w dużych metropoliach i odciążenie zatłoczonych ulic. W wielu przypadkach skorzystanie z auta wynajmowanego może być wygodniejsze i tańsze niż poruszanie się po mieście własnym samochodem.

– Podstawowa zasada naszego systemu to elastyczność – tłumaczy Michael Fischer. – W tradycyjnych wypożyczalniach auto trzeba było odstawić do miejsca, w którym zostało wypożyczone. W DriveNow można wypożyczyć samochód z jakiegokolwiek miejsca w mieście i zostawić w dowolnym punkcie.

Żeby zacząć wynajmować, potrzebna jest karta członkowska – dostaje się ją po zarejestrowaniu się na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Cały proces zamawiania odbywa się online. Aplikacja wskazuje klientowi znajdujący się najbliżej samochód, ten otwiera go kartą i rozpoczyna podróż. Po dotarciu do celu samochód można zaparkować w dowolnym miejscu i zamknąć go za pomocą karty. W tym samym momencie ponownie staje się on dostępny w aplikacji. Opłaty pobierane są według taryfy minutowej, płaci się więc za rzeczywisty czas korzystania z auta. Klient nie musi więc wcześniej deklarować, jak długo będzie z niego korzystał.

Jak podkreśla Fischer, system DriveNow wyróżnia się flotą aut wyższej klasy. Mimo że ich eksploatacja oznacza dla firmy wyższe koszty, nie planuje ona wprowadzenia do oferty tańszych pojazdów.

– Auta z wyższej półki to nasza cecha charakterystyczna. Nie chcemy tego zmieniać – mówi Fischer. – Klientom ta oferta się podoba, proponujemy samochody, których wielu z nich nie kupiłoby dla siebie prywatnie ze względu na wysoką cenę. Do dyspozycji są więc MINI i BMW. To pojazdy dobre do każdego celu, można nimi pojechać na zakupy, lotnisko czy wybrać się gdzieś z przyjaciółmi, a w ładny dzień można skorzystać z kabrioletu.

DriveNow cieszy się największą popularnością w Niemczech, gdzie z systemu korzysta regularnie ok. 360 tysięcy klientów.

Podobne wiadomości:

Most Łazienkowski wyłączony z ruchu - jak długo?

Most Łazienkowski wyłączony z ruchu - jak...

Polskie drogi 2015-02-17

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Moszybki 2016-10-26

Ja uważam, że samochód na minuty to dobry pomysł. Ale oczywiście życie zweryfikuje, czy koszty się opłacają obu stronom tzn. i firmom wynajmującym i klientom. Bo patrząc z punktu widzenia logistyki, wydaje mi się to mocno skomplikowany system, aby działał jak należy, czyli był i wygodny i tani. Ja korzystam z tradycyjnej wypożyczalni samochodów, i jak sobie to poprzeliczałem (ale oczywiście jeżdżę poza miasto i pokonuję długie odcinki) to wychodzi znacznie taniej, zwłaszcza, że często pożyczam hybrydy, czy z LPG (w wypożyczalni MiRent www.mirent.pl, którą mogę polecić). Ale ten system nie do takich usług jest przewidziany.

MarekWawa 2016-10-03

nie uważam żeby to był fajny pomysł wypożyczanie aut na minuty, raczej na godziny zawsze można więcej spora załatwić.

Bazyl34 2016-09-30

A mnie się podoba pomysł z autami na minuty. Jak ktoś nie ma samochodu,a potrzebuje gdzieś nagle podjechać, albo coś przewieźć, albo jechać po zakupy, to jest super sprawa.

dynamical 2016-09-29

Ja mysle, że to strasznie glupi pomysł, jak ktos chce wynająć to i tak korztsa z wypożyczalni... ___________________________ Rekomenduję sklep firmowy Dainese: http://motomoda24.pl/index.php/odziez-motocyklowa.html?manufacturer=9

~Daniel32 2016-09-09

Jak już wynająć samochód, to konkretny i w dobrej firmie, a nie jakieś tam auta na minuty. Ja w razie konieczności, to wynajmuje auta z Panek, bo mają jasne i czytelne zasady wynajmu, fachowych pracowników i mogę samochód oddać w innym mieście niż było wypożyczone. Z takich rozwiązań polecam korzystać, bo są sprawdzone i bezpieczne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hyundai Kona Electric – ponad 142 tys. sprzedanych sztuk
Hyundai Kona Electric – ponad 142 tys. sprzedanych sztuk
Hyundai Kona Electric cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Europie. Już co czwarty sprzedawany egzemplarz to wersja Electric.