mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > DAF w rajdzie Dakar

DAF w rajdzie Dakar

Dwa DAF-y FAV CF75 4x4, z którymi zespół Gauloises De Rooy weźmie udział w rajdzie Dakar 2004 zostały zbudowane na bazie pojazdów, które w poprzedniej edycji tego niezwykle wymagającego rajdu udowodniły drzemiący w nich potencjał.

DAF w rajdzie Dakar

Mimo to, we współpracy z DAF Trucks N.V. dokonano kilku ważnych modyfikacji w podwoziu, zawieszeniu kół, kabinie oraz układzie napędowym. Tym razem zespół Gauloises De Rooy powinien mieć do dyspozycji jeszcze lepszą broń!

Chociaż DAF Trucks zdecydowanie zaangażował się w ulepszenie zawieszenia, podwozia i kabiny w stosunku do pojazdów DAF biorących udział w poprzedniej edycji rajdu Paryż – Dakar, główny nacisk położono na optymalizację silnika. W ostatniej edycji wyczerpującego rajdu osiągi oraz niezawodność 6-cylindrowego, 12,6 litrowego silnika DAF XE-C okazały się doskonałe, a dalsze prace nad nim bazują na osiągniętym sukcesie.

Charakterystykę pracy silnika bazującego na 530 – konnym motorze, napędzającym flagowe modele ciężarówek serii XF, udoskonalono poprzez zamontowanie jeszcze bardziej płynnie działającej turbosprężarki i modyfikację wałka krzywkowego pompy wtryskowej UPEC. Umożliwia to osiągnięcie wyższego ciśnienia wtrysku, co przekłada się na zwiększenie mocy do 800 koni mechanicznych. Ważne jest to, że silnik jest zarówno lżejszy jak i osiąga większą moc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.