1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Dacia Duster z fabryczną instalacja LPG

Dacia Duster z fabryczną instalacja LPG

Dacia wprowadza do oferty nowy silnik TCe 100 LPG, który może być zasilany zarówno benzyną, jak i montowaną fabrycznie instalacją LPG.

Dacia Duster z fabryczną instalacja LPG
Dacia Duster, a niedługo po niej również modele Sandero, Sandero Stepway, Logan i Logan MCV, otrzymają nową wersję napędu. Będzie nią silnik oznaczony jako TCe 100 LPG, czyli jednostka napędowa przystosowana do spalania gazu LPG.

Dacia Duster LPG – silnik

Opisywany silnik, oznaczony jako TCe 100 LPG lub na niektórych rynkach jako 100 TCe Eco-G, jest dwupaliwową odmianą znanej z innych modeli Dacii i Renault jednostki TCe 100. To trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1 litra i mocy 100 KM.

W przypadku motoru przystosowanego do spalania LPG warto zauważyć, że wartość maksymalnego momentu obrotowego została podniesiona o 10 Nm i osiąga maksymalnie 170 Nm. Tyle momentu obrotowego dostępnego jest już przy 2000 obr./min, co zwiastuje niezłą elastyczność.

Silnik LPG emituje poza tym o około 10 proc. mniej dwutlenku węgla niż podobne silniki benzynowe. Niewątpliwą korzyścią są też niższe koszty eksploatacji. Modele z instalacją LPG są bowiem tylko o 1000 złotych droższe od wersji benzynowych.

Przy cenie gazu LPG niższej o około połowę od cen benzyny, przy niewiele wyższym zużyciu gazu względem paliwa, daje to szybki zwrot inwestycji i w dalszej perspektywie spore oszczędności – tym większe, im większe są codziennie pokonywane dystanse.

Dacia Duster LPG - 1000 km zasięgu

Dacia Duster TCe 100 LPG może jeździć zarówno na benzynie, jak i na LPG. Ma oczywiście dwa oddzielnie zbiorniki - jeden na benzynę, drugi na gaz. Ten drugi umieszczono we wnęce koła zapasowego, dzięki czemu nie zabiera miejsca w bagażniku. Zasięg samochodu na dwóch pełnych zbiornikach wynosi łącznie ponad 1000 km.

Działanie systemu jest z punktu widzenia kierowcy bezobsługowe. Przełączenie zasilania z benzyny na LPG lub odwrotnie może odbywać się ręcznie, w dowolnym momencie za pomocą przełącznika umieszczonego w kabinie, przy czym wybrany tryb zostanie zachowany przy następnym włączeniu silnika lub też automatycznie – po opróżnieniu zbiornika LPG.

Osobny wskaźnik poziomu LPG pozwala kontrolować poziom gazu w zbiorniku.

Pierwsze egzemplarze Dacii Duster z fabryczną instalacją LPG pojawią się w sprzedaży już w najbliższym czasie. Niedługo potem dołączą do nich kolejne modele z gamy Dacii. Dodajmy, że Dacia oferuje samochody na LPG już od 2010 roku, udzielając na montowaną instalację LPG trzy lata gwarancji z limitem 100 tys. km przebiegu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Dacia Duster
Dacia Duster
Cena podstawowa już od: 42 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Dacia Sandero i Logan – nowa generacja

Dacia Sandero i Logan – nowa generacja

Aktualności 2020-10-01

Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł

Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł

Aktualności 2020-06-17

Komentuj:

~Rafal 2020-04-17

Ja mam Dustera przerobionego na instalację LPG Zavoli Winner. Na instalacji mam już zrobione lekko licząc z 50 tys.km i wszystko działa bez zarzutu. Moim zdaniem dużo zależy od samej instalacji i dobrego montażu.

~W 2020-04-08

W Łodzi i okolicach Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. Dojazd do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl

~Marcel 2020-02-11

Instalacja lpg w nowych autach to duży ukłon w stronę kierowców. Mam tivoli i jej silnik bardzo dobrze pracuje na gazie

~Tymek 2020-02-10

Jak wrzucą jakąś dobrej jakości instalacje np typu BRC to auto będzie warte swojej ceny. Mam zagazowany ten silnik w Capur i bardzo dobrze mi się to sprawdza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczne Volvo z oponami uniwersalnymi w standardzie
Elektryczne Volvo z oponami uniwersalnymi w standardzie
Wszystkie elektryczne Volvo z rodziny Recharge będą dostarczane na oponach uniwersalnych, opracowanych z myślą o samochodach typu BEV. Ta decyzja dotyczy aut sprzedawanych w Europie Północnej i Środkowej.