1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł

Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł

Modele Dacii z silnikiem TCe 100 dostępne są z fabrycznie montowaną instalacją LPG, która wymaga niedużej dopłaty.

Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł

Dacia wprowadziła do oferty wersję silnika TCe 100 wzbogaconą o fabrycznie montowaną instalację LPG. Przystosowanie do spalania autogazu wymaga niewielkiej dopłaty, która wynosi 1000 złotych.

Wersje z LPG są dostępne w cenie o 1000 zł wyższej w porównaniu z modelem wyposażonym w silnik 1.0 TCe 100. Cena gazu LPG jest wciąż zdecydowanie niższa - nawet o połowę - w stosunku do ceny benzyny czy oleju napędowego.

Mimo że średnie zużycie paliwa przez silnik LPG jest nieco wyższe, koszt paliwa w przeliczeniu na kilometr jest niższy nawet o 30 proc. w przypadku silników benzynowych i o 8 proc. w przypadku silników wysokoprężnych.

Dacia TCe 100 LPG

Nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik TCe 100 LPG jest dostępny w Dusterze, Sandero, Sandero Stepway, Loganie i Loganie MCV. Nowa jednostka zapewnia wyższe osiągi z maksymalnym momentem obrotowym 170 Nm już od 2000 obr./min.

Jest przy tym uniwersalna, a jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2. Silnik spalający gaz LPG emituje o około 11 proc. mniej CO2 niż podobne silniki benzynowe. Technologia jest zatem przystępna cenowo i ekonomiczna w eksploatacji.

Dacia LPG – większy zasięg

Modele Dacii z LPG mogą jeździć zarówno na benzynie, jak i na LPG. Mają dwa oddzielnie zbiorniki - jeden na benzynę, drugi na gaz. Zasięg samochodu na dwóch pełnych zbiornikach wynosi łącznie ponad 1000 km.

Benzyna jest dostępna na wszystkich stacjach paliw, a LPG jest sprzedawany średnio przez 1/4 stacji europejskich, co sprawia że nie tylko w Polsce, ale i podczas podróży po Europie, tankowanie autogazu nie stanowi problemu i pozwala pokonać dalekie dystanse bez dolewania paliwa.

Dacia LPG – montaż w fabryce

Układ LPG w samochodach Dacii jest montowany bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Dla klienta oznacza to prostą procedurę zamówienia, bez wydłużenia okresu oczekiwania na samochód i jedną gwarancję na samochód i układ LPG oraz możliwość napraw i serwisowania samochodu w jednej sieci, dobrze znającej tę technologię.

Silnik benzynowy już od początku był zaprojektowany do zasilania gazem LPG. Dodatkowy zbiornik LPG jest wykonany z wytrzymałej blachy stalowej. Jest montowany w miejscu koła zapasowego, dzięki czemu nie było konieczności modyfikacji zbiornika benzyny.

Zawór odcinający, układ ograniczający napełnienie zbiornika do 80 proc., ogranicznik przepływu, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa zapewniają bezpieczeństwo układu. W Unii Europejskiej jeździ blisko 15 milionów samochodów na gaz (LPG). Na całym świecie jest ich 26 milionów.

Dacia oferuje samochody na LPG od 2010 roku, udzielając trzyletniej gwarancji (lub do 100 000 km przebiegu w zależności od tego, który warunek zostanie spełniony jako pierwszy), a więc taka sama jak na pozostałe samochody z gamy Dacii.

Dacia LPG - prosta technologia

Działanie systemu jest z punktu widzenia kierowcy bardzo proste. Przełączenie zasilania z benzyny na LPG lub odwrotnie może mieć miejsce na dwa sposoby:

  • ręcznie – w dowolnym momencie za pomocą przełącznika umieszczonego w kabinie (wybrany tryb zostanie również zachowany przy następnym włączeniu silnika)  
  • automatycznie – przełączenie na spalanie benzyny po opróżnieniu zbiornika LPG. Specjalny wskaźnik poziomu LPG pozwala kontrolować poziom gazu w zbiorniku.

Kolejną zaletą fabrycznie montowanego układu jest zachowanie takiej samej pojemności bagażnika jak w samochodzie z silnikiem benzynowym. Zbiornik LPG jest montowany w miejsce koła zapasowego.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Dacia Logan
Dacia Logan
Cena podstawowa już od: 57 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Dacia Sandero
Dacia Sandero
Cena podstawowa już od: 48 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Dacia Duster
Dacia Duster
Cena podstawowa już od: 58 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Dacia Spring - ceny w Polsce

Dacia Spring - ceny w Polsce

Aktualności 2021-04-14

Dacia Sandero i Logan – nowa generacja

Dacia Sandero i Logan – nowa generacja

Aktualności 2020-10-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!