mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Daimler Chrysler chroni środowisko

Daimler Chrysler chroni środowisko

Nagroda za wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji aut

Fundacja Edukacji i Ochrony Środowiska wyróżniła dorocznym tytułem „Promotora Zachowania Środowiska Naturalnego” koncern Daimler Chrysler. Wyróżnienia te przyznawane są za indywidualne i zespołowe osiągnięcia w zakresie przyszłościowych rozwiązań dla doskonalenia metod ochrony zasobów i środowiska naturalnego Ziemi.

Daimler Chrysler został doceniony za opracowanie nowej technologii recyklingu, pozwalającej na radykalne ograniczenie ilości zalegających zużytych części samochodowych.

Program CARE Car II ma na celu podniesienie stopnia odzysku materiałowego w przetwarzaniu wycofanych z eksploatacji samochodów z 75% do 95% (w proporcji wagowej) oraz rozszerzenie stosowania materiałów powtórnie przetworzonych (surowców wtórnych) w produkcji nowych pojazdów.

W programie wykorzystano automatyczny proces separacji i sortowania różnych rodzajów tworzyw sztucznych opracowany przez RPI (Recovery Plastics International), umożliwiający zastosowanie w produkcji seryjnej materiałów z odzysku.

Przykładowo w dwóch Jeepach Grand Cherokee zamontowano 54 części i komponenty wykonane z surowców wtórnych. Były to m.in. maty głuszące pod wykładzinami dywanowymi, pojemnik skrytki na desce rozdzielczej, elementy wewnętrznej tapicerki drzwi, listwy zewnętrzne nadwozia oraz osłony wnęk błotników. Pochodzące z recyklingu części odpowiadały normom materiałowym i wykonano je na istniejącym oprzyrządowaniu produkcyjnym. Umożliwiło to uzyskanie ok. 30% oszczędności w kosztach wytworzenia, w porównaniu z produkcją opartą na surowcach pierwotnych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.