mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Daruma na szczęście w Toyocie

Daruma na szczęście w Toyocie

Toyota uroczyście otworzyła nową fabrykę silników diesla w Jelczu-Laskowicach. Fabryka, której roczna zdolność produkcyjna wynosić będzie 180 tys. silników rocznie ma za zadanie stać się liderem pośród wszystkich fabryk koncernu na świecie, a pomóc w tym ma szczególna moc Darumy.

Daruma na szczęście w Toyocie

Budowa zakładu w Jelczu - Laskowicach rozpoczęła się w czerwcu 2003 roku. Po niespełna dwóch latach, bo w marcu tego roku rozpoczęto seryjna produkcję nowego 2,2 litrowego silnika wysokoprężnego. "Silniki te łączą najwyższą moc i najmniejszą emisję zanieczyszczeń" - powiedział Tetsuro Toyoda prezes Toyota Industries Corporation.
Silnik ten jest montowany w modelu Avensis produkowanym w zakładach Toyoty w Wielkiej Brytanii oraz Corolla Verso pochodzącym z fabryki Toyoty w Turcji. Roczna zdolność produkcyjna fabryki wynosić będzie 180 tys. silników rocznie. Zatrudnienie, wynoszące obecnie 670 osób, wzrośnie do około 900 pracowników. Nakłady inwestycyjne osiągną poziom 200 milionów euro. Na początku 2006 roku w fabryce Toyoty w Jelczu - Laskowicach produkcje rozpocznie odlewnia boków silnika oraz kolejne linie obróbki. W zakładzie wprowadzona zostanie praca na dwie zmiany. W związku z tym już teraz trwa intensywny proces rekrutacji. "W marcu tego roku uruchomiliśmy produkcję silników, w tej chwili przygotowujemy się do uruchomienia kolejnych linii, odlewni oraz produkcji dużych części" - powiedział Satoshi Kaseda, prezes Toyota Motor Industries Poland w Jelczu - Laskowicach.

Zobacz galerię zdjęć: Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach - produkcja silników diesla

"Uznanie przez Japonię statusu Polski jako lidera przemian gospodarczych w regionie oraz rosnące zainteresowanie japońskiego biznesu inwestycjami w naszym kraju, pozwalają na optymistyczną ocenę perspektyw wzrostu japońskiego zaangażowania kapitałowego w Polsce" - zauważył obecny podczas ceremonii Jacek Piechota, Minister Gospodarki i Pracy. "Inwestycje Toyoty cechuje szczególne poczucie silnej więzi lokalnej i przykładanie dużej wagi do wzajemnego zaufania w kontaktach z regionem" - dodał Minister. Oprócz niego w uroczystości otwarcia fabryki wzięli udział m.in. doradca ekonomiczny Prezydenta RP - profesor Ryszard Ławniczak, który w imieniu prezydenta odczytał list skierowany do zebranych, Wiceprezes PAIiIZ - Anna Szymańska-Kwiatkowska, ambasador Japonii w RP - Masaaki Ono, a także Wiceprezes Toyota Motor Corporation - Tokuichi Uranishi, Prezes Toyota Industries Corporation - Tetsuro Toyoda, oraz Prezes Toyota Motor Europe - Shinichi.

Zobacz galerię zdjęć: Uroczyste otwarcie fabryki silników Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach


"Jako Toyota Motor Industries Poland stawiamy sobie za cel stworzenie najlepszej fabryki na świecie fabryki silników diesla"mówił Prezes Toyota Motor Industries Poland - Satoshi Kaseda. "Dlatego też pragniemy konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu i pozyskać sobie zaufanie europejskich klientów, produkując najwyższej jakości silniki Made in Poland" - dodał Prezes.

W spełnieniu tego życzenia pomocna ma się okazać Daruma - figurka cięższa u podstawy i dzięki temu zawsze wracająca do pozycji pionowej. Japończycy wierzą, że ta właśnie cecha nadaje Darumie szczególną moc pomagania swemu właścicielowi w przezwyciężaniu życiowych niepowodzeń. Jaskrawoczerwony kolor większości figurek jest symbolem odwagi i powodzenia. Daruma kojarzy się z długim życiem, dobrym zdrowiem, szczęściem i pomyślnością oraz dobra passą. Darumy nie mają namalowanych oczu. Istnieje bowiem zwyczaj namalowania jednego z nich, jeśli chcemy, żeby spełniło się nasze marzenie. Gdy już się spełni domalowujemy drugie i w ten sposób Daruma uzyskuje wzrok. W ceremonii malowania pierwszego oka figurki uczestniczył Minister Gospodarki i Pracy oraz przedstawiciele Toyoty.

"Chciałbym, aby każdy dzień produkcji w Jelczu udowadniał wam, słuszność tej decyzji.(...) Japońscy inwestorzy zainwestowali w Polsce ponad miliard dolarów . To dużo i mało jednocześnie, w stosunku do możliwości japońskiej gospodarki i japońskich inwestorów" powiedział minister Piechota  i podkreślił, że w tych inwestycjach Toyota ma kluczowy udział.

"Nie można przecenić wejścia na rynek polski tak wiodącej firmy jak Toyota. Myślę, że za jej przykładem pójdzie więcej inwestorów japońskich" - powiedział ambasador Japonii w Polsce Masaaki Ono. Ambasador zaznaczył także, że Polska po wejściu do UE stała się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. "Ponadto 38. milionowy kraj zapewnia wykwalifikowanych pracowników" - dodał.


 


Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ósma generacja kultowego Porsche 911 nadchodzi wielkimi krokami. Trwają właśnie ostatnie testy przed oficjalną prezentacją auta.