mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Decydujące opony

Decydujące opony

Wyścigi Formuły 1 chyba najbardziej uzależnione są od najnowocześniejszej technologii. Często ułamki sekund, milimetry, gramy decydują o końcowym sukcesie. Wśród wielu niezwykle ważnych czynników jedną z głównych ról odgrywają opony.

Decydujące opony

Żeby zagwarantować najlepsze osiągi na torze wyścigowym każdy egzemplarz opony poddawany jest dokładnej kontroli w 130 różnych punktach. Minimalne nawet odchylenie od normy jest podstawą do tego, iż dana opona jest odrzucana. Przykładowo firma Michelin rocznie produkuje 50.000 opon dla bolidów, testując jednocześnie 60 nowych typów.

Nawiązując do przepisów Formuły 1 każdy kierowca może użyć podczas jednego weekendu rajdowego 10 zestawów opon do suchej nawierzchni i 7 do mokrej. Te pierwsze w zależności od różnych warunków pozwalają na przejechanie od 80 do 200 km, a drugie nawet całego wyścigu. Optymalna temperatura dla suchych opon to 70-95 stopni C, dla mokrych 40-50. Nieograniczona właściwie ilość czynników w wyścigach wpływa na dużą różnorodność stosowanych opon. Zależą one m.in. od powierzchni, układu toru, temperatury, wilgotności, no i oczywiście od opadów atmosferycznych.

Podczas zbliżającego się Grand Prix Malezji na torze Sepang zużycie opon powinno być na umiarkowanym poziomie. Układ toru ma mało wąskich zakrętów, na których kierowcy będą gwałtownie przyhamowywać. Większość teamów zakłada dwukrotny zjazd do pit-stopów, chyba że plany te zweryfikują deszcze monsunowe.

Aby utrzymać optymalne ciśnienie podczas całego wyścigu opony wypełniane są nie powietrzem a azotem. Nawet ciśnienie odbiegające od optymalnego o 0,05 bara jest zauważalne i wpływa na gorszą precyzję prowadzenia auta oraz na słabszą przyczepność.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.