mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Do końca roku 86 km nowych autostrad

Do końca roku 86 km nowych autostrad

Do końca 2004 roku zostanie oddanych do użytku 86 km autostrad, 170 km dróg ekspresowych oraz 24 obwodnice miast. Na koniec 2004 roku w budowie będzie 270 km autostrad - poinformował w czwartek w Sejmie wicepremier Marek Pol.

"Mamy dobre prawo, pieniądze własne i zagwarantowane pieniądze ze środków UE" - powiedział Pol.

Podkreślił, że Polska jako pierwszy z 10 krajów przystępujących do UE zakończyła negocjacje z Komisją Europejską na temat programu drogowego. Gwarantuje to, że Polska otrzyma w ciągu najbliższych 3-4 lat ponad 3 mld euro ze środków europejskich. Natomiast środki własne będą pochodziły z opłaty paliwowej.

W 2004 roku na drogi krajowe zostanie wydane 6,5 mld zł, czyli 2,5 razy więcej środków niż średnia kwota wydawana rocznie w latach 1998-2001.

Według Pola, koszt budowy 1 km autostrady wynosi 20-30 mln zł.

"Wiele polskich firm nie jest w stanie przyjąć samodzielnie takiego zadania" - powiedział wicepremier, pytany o szanse na udział polskich firm w inwestycjach drogowych. Dodał, że polskie firmy mają większe szanse na udział w kontraktach na budowę obwodnic i dróg ekspresowych.

Powiedział też, że 100-kilometrowy odcinek budowanej autostrady między Koninem a Strykowem, na której budowę ogłoszono przetargi, podzielono na mniejsze, 20-kilometrowe odcinki, aby zwiększyć szanse na wygranie przetargu przez polskie firmy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.