mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobry rok dla Grupy PGD

Dobry rok dla Grupy PGD

Choć ubiegłoroczna sprzedaż aut nowych na naszym rynku spadła w porównaniu z rokiem poprzednim o ponad 10%, nie wszystkie marki i dealerzy zanotowali spadki.

Dobry rok dla Grupy PGD

Rok 2004 rok był kolejnym udanym dla Grupy PGD. Wszystkie wchodzące w skład grupy salony zanotowały wzrosty sprzedaży. Największe - bielski Japan Motors, o prawie 15% i warszawski OMC Motors, o ponad 10%. Łącznie z pięciu salonów Grupy PGD wyjechały 4.433 nowe samochody, czyli o prawie 9% więcej niż rok wcześniej.

Udział grupy w rynku motoryzacyjnym w Polsce wzrósł z 1,06 % do 1,39 % w 2004. Udział Grupy PGD w sprzedaży Forda w Polsce wyniósł 12,6%, w sprzedaży Nissana - 3,5%, a w sprzedaży Suzuki - 9%. Szczególnie ten ostatni wynik i pierwsze miejsce w sprzedaży w sieci Suzuki Motor Poland jest godny odnotowania, zważywszy, że salon Japan Motors działa na płytkim rynku lokalnym i samochody Suzuki sprzedaje zaledwie od listopada 2003.

Grupa zanotowała znaczący wzrost w sprzedaży samochodów dostawczych. Wyniósł on aż 43%, co należy uznać za duży sukces, przy braku w ofercie Forda małego samochodu dostawczego. Na taki wynik wpływ miało niewątpliwie funkcjonowanie Centrum Pojazdów Dostawczych w dwóch dealerstwach - warszawskim OMC Motors i krakowskim Partnerze.

"Spadek sprzedaży w drugim półroczu wynikał bardziej z przyspieszenia decyzji zakupowych, spowodowanego zmianą przepisów homologacyjnych i VAT oraz obawami przed wzrostem cen, niż ze wzmożonego importu aut używanych - uważa Adam Pietkiewicz, Prezes Grupy PGD - Potwierdzeniem mogą tu być nasze statystyki, według których w trzecim i czwartym kwartale wzrósł udział w sprzedaży samochodów do klientów indywidualnych. Obniżka sprzedaży w znacznie większym stopniu dotyczyła modeli, które cieszyły się dużym powodzeniem jako samochody osobowe z homologacją ciężarówki, a po wprowadzeniu wzoru Lisaka przestały spełniać warunki homologacji".

W ślad za wzrostem sprzedaży nowych samochodów w Grupie PGD poszła też sprzedaż samochodów używanych (mimo zalewu rynku przez samochody importowane prywatnie). Grupa sprzedała 1.185 aut używanych, tj. o 11,7 % więcej niż przed rokiem. Według Adama Pietkiewicza większość sprowadzanych samochodów to z punktu widzenia dealerów auta "leciwe", można zatem przyjąć, że w większym stopniu zagrażają one bezpieczeństwu na drogach niż rynkowi nowych samochodów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.