mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Drobne stłuczki bez policji

Drobne stłuczki bez policji

Od dzisiaj (9 marca) wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki poprawce jednego artykułu uczestnicy drobnych kolizji drogowych nie będą już zmuszeni do każdorazowego zawiadamiania policji.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (w skrócie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych) zawierała problematyczny artykuł 16. Zawarty w nim zwrot "w szczególności" przed wyliczeniem przypadków, gdy kierowca jest zobowiązny do powiadomienia policji, był podstawą do interpretacji, przede wszystkim przez firmy ubezpieczeniowe, iż w każdym zdarzeniu drogowym konieczna jest obecność policji. W przeciwnym razie ubezpieczony miał duże problemy z egzekucją odszkodowania.

Znowelizowana ustawa z 29 stycznia 2004 roku zawiera zmieniony właśnie ten artykuł, a dokładnie art. 16, ust.1 pkt 3. Otrzymuje on brzmienie: "niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo".

Oznaczo to, iż obowiązek powiadomienia policji pozostaje w przypadku wypadków drogowych, w których są ranni lub zabici, a także gdy doszło do popełnienia przestępstwa, czyli np. gdy kierujący jest pod wpływem alkoholu. Nie będzie za to konieczności wzywania przedstawicieli prawa przy zwykłych stłuczkach. W celu starania się o odszkodowanie wystarczy sporządzenie oświadczenia podpisanego przez obie strony zawierającego opis zdarzenia wraz z danymi i numerem polisy sprawcy kolizji.

Ustawa została opublikowana 23 lutego w Dzienniku Ustaw nr 26 z 2004 roku i po 14 dniach, czyli 9 marca, wchodzi w życie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bram Schot nowym prezesem Audi
Bram Schot nowym prezesem Audi
Jak poinformowało Audi, rada nadzorcza AUDI AG zaaprobowała Abrahama Schota na stanowisko prezesa zarządu.