mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwadzieścia jeden Keraxów w rajdzie Dakar

Dwadzieścia jeden Keraxów w rajdzie Dakar

Dwadzieścia jeden samochodów Renault Kerax (15% wszystkich uczestników rajdu) zjawi się na linii startu rajdu, który ruszy z Clermont Ferrand, aby po 3 tygodniach i przebyciu 11052 km dotrzeć do Dakaru.

Dwadzieścia jeden Keraxów w rajdzie Dakar

Trasa tegorocznego, 26-ego rajdu Dakar prowadzi przez tradycyjnie wybierane okolice, jest jednak także wyjątkowo wymagająca. 5424 km odcinków specjalnych, poprowadzonych przez terytoria 7 krajów, wymaga od kierowców i ich maszyn doskonałego przygotowania.

Doświadczenie poprzednich rajdów zebrane przez Renault Trucks posłużyły do przygotowania samochód na trudy rajdu Dakar. Samochody budowano wspólnie z Bourg-en-Bresse Costumer Engineering Center. Centrum, które przygotowuje około 400 samochodów w roku, uczyniło z nich prawdziwie sportowe bolidy o dużych przyspieszeniach, wysokiej prędkości max. z silnikami o wysokiej mocy i momencie obrotowym. Głównym jednak zadaniem Centrum jest przystosowywanie wszelkich pojazdów z gamy Renault Trucks do zastosowań specjalnych.
W największym stopniu zmiany dotknęły zawieszenia pojazdu, zastosowano zupełnie inne od seryjnego amortyzatory i specjalne elementy sprężyste. Inne wyposażenie niespotykane, na co dzień to centralny układ pompowania kół sterowany z kabiny. Po testach na torze w Valbonne, Keraxy są gotowe na wyczerpujące trasy rajdu.

11052 kilometry, 17 odcinków na terenie 7 krajów to odległość dzieląca Clermont Ferrand i Dakar. 5628 kilometrów to odcinki specjalne, 3 z nich w Europie, 4 w Maroku, 6 w Mauretanii, 2 w Mali, 1 w Burkina Faso i 1 w Senegalu. Na trasę rajdu rusza 200 motocyklistów, 140 samochodów oraz 58 ciężarówek, towarzyszyć im będzie 165 samochodów wsparcia technicznego.

Na trasę rajdu ruszy pierwszy Kerax prowadzony przez kobietę. Za kierownicą usiądzie Elisabete Jacinto z Portugalii, znana z poprzednich edycji rajdu. Swoją przygodę z rajdem Dakar zaczynała jako motocyklista, potem jeździła samochodem osobowym po to żeby w końcu przesiąść się na ciężarówki. W tym roku występuje w barwach Renault Trucks w samochodzie specjalnie dla niej zbudowanym. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
PZU wycofuje zniżki na OC dla członków PZM
PZU wycofuje zniżki na OC dla członków PZM
Dużym zaskoczeniem dla członków Polskiego Związku Motorowego jest komunikat o likwidacji zniżek na polisę OC dla właścicieli starych samochodów.