1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Dzieki tej szkole będziesz lepszym kierowcą!

Dzieki tej szkole będziesz lepszym kierowcą!

Właśnie mija dziesięć lat odkąd została uruchomiona w Polsce jedna z najbardziej rozpoznawalnych szkół jazdy. Od tamtej pory w Szkole Auto udało się przeszkolić 22 197 kierowców, którzy w sumie przejechali 2,5 mln kilometrów podczas zajęć i z pewnością przyczynili się do mniejszej liczby wypadków na drogach. Zobacz, czy warto skorzystać z takiego szkolenia.

Dzieki tej szkole będziesz lepszym kierowcą!

Projekt o nazwie Szkoła Auto Skoda powstał dziesięć lat temu jako odpowiedź polskiego przedstawicielstwa marki Skoda na niski poziom szkolenia kierowców w Polsce. Zadaniem tego projektu było zwiększenie świadomości oraz podniesienie kwalifikacji kierowców, co w dłuższej perspektywie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach.

Szkolenia odbywają się na specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Jeden z nich znajduje się w Poznaniu, ale bardzo często szkolenia odbywają się na obiekcie ADAC Fahrsicherheitszentrum znajdującym się w podberlińskim Linthe. 

 

 

Potencjalni klienci Szkoły Auto mogą wybierać spośród kilku rodzajów szkoleń. Poniżej przedstawimy i krótko opiszemy na czym polegają najważniejsze szkolenia Szkoły Auto.

Safe Driving


Na tym szkoleniu kursanci dowiedzą się przede wszystkim jak zająć odpowiednią pozycję za kierownicą. Nierzadko podczas tych szkoleń okazuje się, że kierowcy z długoletnim stażem mają problem z tym, żeby bezpiecznie zająć miejsce za kółkiem. Podczas krótkiego, teoretycznego szkolenia dowiedzą się ponadto jak bezpiecznie przewozić i zabezpieczać bagaż, by nie zrobił nam krzywdy podczas hamowania.

Po wyjechaniu na tor odbywają się próby hamowania awaryjnego w różnych warunkach. Dzięki temu można poznać jaki wpływ ma zwiększenie prędkości czy rodzaj nawierzchni na drogę hamowania. Kierowcy mogą porównać, jak wygląda hamowanie na mokrej nawierzchni przy wykorzystaniu systemu ABS.

Podczas pokonywania slalomu kierowcy nauczą się prawidłowo pracować rękami na kierownicy, a także w odpowiedni sposób obserwować drogę, by skutecznie omijać przeszkody. Jednym z najtrudniejszych etapów tego szkolenia jest hamowanie awaryjnie na zakręcie. Wykorzystuje się do tego tzw. szarpak, który wprowadza tylną oś w poślizg, a zadaniem kierowcy będzie ustabilizowanie toru jazdy.

Eco DrivingPodczas tego szkolenia kierowcy nauczą się, jak poprawić swój styl jazdy, aby samochód zużywał mniej paliwa. W pierwszej części kursu kierowcy jadą własnym stylem, a instruktor cały czas obserwuje i analizuje technikę jazdy. Bierze pod uwagę takie czynniki jak prędkość, dystans, zużycie paliwa, a także sposób w jaki przewidujemy, co dzieje się na drodze.

Następnym etapem szkolenia jest omówienie nawyków. Większość kierowców dowiaduje się wtedy, że zbyt mało dynamicznie przyspiesza oraz zbyt często używa hamulca zamiast przewidywać sytuację wcześniej i hamować silnikiem. Stosując zasady eco drivingu niektórzy uczestnicy szkolenia zmniejszają spalanie swojego samochodu nawet o jedną czwartą.  

Off-road Driving

To jedno ze szkoleń, których na próżno szukać w ofertach zwykłych szkół jazdy. Coraz więcej osób kupuje samochody w wersjach "utereniowionych", które są wyposażone w napęd na cztery koła. Jednak oprócz wspomnianego sprzętu należy mieć także umiejętności, które pozwolą poruszać się w terenie. Podczas takiego szkolenia ważna jest część teoretyczna, ponieważ kierowcy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z off-roadem poznają złote zasady, dzięki którym zminimalizują możliwość uszkodzenia pojazdu. Ważna jest także odpowiednia pozycja za kierownicą.

Szkolenie z jazdy off-roadowej składa się z dwóch części. Jedna z nich to jazda w terenie leśnym. Uczestnicy będą mogli sprawdzić jak napęd w samochodzie radzi sobie na leśnych duktach oraz głębokich i pełnych błota koleinach. Podczas szkolenia kierowcy będą mogli przejechać przez drewniany most z bali oraz zanurzyć auto w dość głębokiej "kałuży".

Kolejny etap dotyczy nauki jazdy w terenie górskim. Tutaj ważna jest technika jazdy, ponieważ systemy elektroniczne czy mechaniczne niewiele pomogą. Kierowcy uczą się tutaj jak bezpiecznie podjechać pod strome wzniesienia, a także w jaki sposób bezpiecznie z nich zjechać.

Defensive driving

Podczas takiego szkolenia kierowcy dowiedzą się na czym polega jazda defensywna. Instruktorzy przedstawią jakie zagrożenia występują na drodze, a następnie opowiedzą, w jaki sposób można ich uniknąć. Podobnie jak w przypadku szkolenia Eco Driving jeden z etapów polega na teście nawyków. Uczestnik szkolenia jedzie z instruktorem, który ocenia jego działania na drodze, styl jazdy, znajomość przepisów oraz interakcję z innymi uczestnikami ruchu. Kolejny etap szkolenia polega na analizie błędów oraz wskazaniu jak zachować się w krytycznych sytuacjach na drodze.

Po omówieniu tych kwestii przychodzi czas na aktywną jazdę, gdzie kursant może zastosować rady instruktora, a także aktywnie omówić je podczas jazdy.


Podobne wiadomości:

Koń pociągowy

auto motor i sport 0000-00-00

Quad, motocykl, meble, drewno do kominka – wiele rzeczy najwygodniej przewieźć przyczepą. Zanim ruszysz, przypomnij sobie podstawowe zasady.  

Poślizg kontrolowany

auto motor i sport 0000-00-00

Nie daj się zaskoczyć śliskiej nawierzchni. By odzyskać kontrolę nad samochodem, wystarczy jedna, prosta czynność. Ale musi być właściwie wykonana.  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes EQS - rekordowe 2200 km w 24 godziny
Mercedes EQS - rekordowe 2200 km w 24 godziny
2185 kilometrów w ciągu jednej doby – tyle przejechał najnowszy Mercedes EQS podczas swojej rekordowej wyprawy z Warszawy do Stuttgartu i z powrotem.