mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologiczny olej napędowy

Ekologiczny olej napędowy

Ponad 619 tys. ton ekologicznego oleju napędowego Euro Diesel sprzedała Grupa LOTOS w I połowie 2004 roku. Jest to wynik o 160 tys. ton wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W całym 2003 roku firma sprzedała prawie 1,1 mln ton olejów napędowych. 

W ubiegłym roku Grupa LOTOS jako pierwsza firma naftowa w kraju wprowadziła na rynek nowy ekologiczny olej napędowy Euro Diesel o zawartości siarki 10 ppm, czyli 0,001 procent – informuje Wojciech Kowalczyk, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS SA - Tak wysoka norma jakościowa zacznie obowiązywać na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej dopiero w roku 2009. 

W 1998 roku ówczesna Rafineria Gdańska jako pierwsza rozpoczęła produkcję paliwa dieslowego o zawartości siarki 500 ppm. Niewątpliwy przełom nastąpił na początku roku 2000, kiedy zrealizowano program modernizacji i budowy nowych instalacji technologicznych. Firma wprowadziła wówczas na rynek olej napędowy o zawartości siarki 50 ppm. Norma ta zacznie obowiązywać w Unii od 1 stycznia przyszłego roku.

- Produkowane przez Grupę LOTOS oleje napędowe spełniają wymogi jakościowe  podyktowane ostatnim rozporządzeniem Ministra Gospodarki, obowiązującym od osiemnastego września bieżącego roku - podkreśla Marek Herra, dyrektor ds. Produkcji Grupy LOTOS SA – Według wytycznych ministerstwa maksymalna zawartość siarki w oleju napędowym spadnie na przestrzeni najbliższych pięciu lat  z 350 mg/kg do 10 mg/kg.

Także benzyny Grupy Lotos spełniają unijne wymagania. W roku 2000 firma zaprzestała produkcji benzyn ołowiowych zastępując czteroetylek ołowiu związkiem potasowym. Dzięki nowym instalacjom możliwa jest produkcja benzyny z wymaganą przez Unię Europejską zawartością benzenu i siarki.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.