mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekonomiczna jazda na kropelce

Ekonomiczna jazda na kropelce

W Białymstoku odbyły się III eliminacje Mistrzostw Polski w Ekonomicznej Jeździe w Rajdzie Na Kropelce, zorganizowane przez Automobilklub Olsztyński i Politechnikę Białostocką.

Na starcie stawiło się 40 aut kilkunastu różnych marek m.in. Toyota Yaris o pojemności 1,0 litra, Fiat Panda 1.2, Nissan Micra 1.4, Hyundai Getz 1.3 czy Suzuki Ignis 1.3. Mitsubishi Lancer Sedan 1.6 zwyciężył w przeliczeniu na masę i pojemność silnika. Auto zajęło także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Po raz pierwszy w historii rajdu, oprócz załóg profesjonalnych, mogły startować w nim również załogi salonów samochodowych. Białostocka załoga Autoryzowanego Dealera Mitsubishi, firmy P.U.H. Grafix, z Janem Pietraszkiewiczem w roli kierowcy oraz Jackiem Łukaszewskim w charakterze pilota wystartowała Lancerem Sedan 1.6 l. - samochodem o największej masie własnej i pojemności skokowej. Trasa rajdu liczyła 279 kilometrów i wiodła przez okoliczne miasteczka (Bielsk Podlaski, Narewka, Hajnówka).

Celem rajdu był dojazd na czas przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. Średnia prędkość została obliczona na 60 km/h co w obszarze miejskim implikowało "sztywne" trzymanie się przepisów prawa (50km/h) a poza nim nakładało stałą prędkość 90km/h. Po pięciu godzinach jazdy załogi zameldowały się na mecie na komisyjne tankowanie pojazdów. Wynik - zużycie paliwa na poziomie 4,74 benzyny na 100km w cyklu mieszanym okazał się najkorzystniejszy dla Lancera, biorąc pod uwagę masę i pojemność silnika. Na uwagę zasługuje również trzecie miejsce tej załogi w klasyfikacji generalnej.

To już drugi sukces Mitsubishi w tego typu zawodach. W zorganizowanym przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich Superteście Ekonomii Mitsubishi Space Star z silnikiem 1.9 DI-D okazał się najbardziej oszczędny w przeliczeniu na pojemność silnika. Auto zajęło także drugą pozycję w klasyfikacji „Mistrz Zasięgu”.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.