1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Elektryczne BMW iX testowane pod biegunem

Elektryczne BMW iX testowane pod biegunem

Nowy flagowy model technologiczny BMW Group przechodzi, za kołem podbiegunowym, intensywny program strojenia systemów napędu i układu jezdnego – silniki elektryczne, napęd na wszystkie koła, technologia ładowania, akumulator wysokonapięciowy i zarządzanie temperaturą przechodzą testy wytrzymałościowe w ekstremalnie niskich temperaturach.

Elektryczne BMW iX testowane pod biegunem
Proces przygotowania BMW iX do produkcji seryjnej postępuje zgodnie z planem. Po zaprezentowaniu ostatecznego projektu BMW iX na #NEXTGen 2020 w Monachium prototypy technologicznego flagowca rozpoczynają teraz ostatnie testy zimowe w północnej Skandynawii. Testy wytrzymałościowe odbywające się w ekstremalnych warunkach pogodowych za kołem podbiegunowym mają służyć m.in. precyzyjnemu dostrojeniu systemów napędu i układu jezdnego. Intensywnym testom wytrzymałościowym w ekstremalnie niskich temperaturach poddane zostaną też silniki elektryczne i napęd na wszystkie koła, jak również technika ładowania, akumulator wysokonapięciowy i system zarządzania temperaturą.

Strojenie i jazdy testowe prototypów zaprowadziły BMW iX do wysuniętych najbardziej na północ regionów Europy. Na samotnych drogach w fińskiej Laponii i aż do Przylądka Północnego na norweskiej wyspie Magerøya zarówno technologia BMW eDrive piątej generacji, jak i systemy regulacji układu jezdnego muszą udowodnić swoją funkcjonalność i niezawodność w szczególnie wymagających warunkach drogowych i pogodowych. Inżynierowie testują przede wszystkim interakcję układów napędowych i systemów regulacji układu jezdnego na drogach o niskiej przyczepności. Nieutwardzone szlaki, oblodzone drogi i specjalnie przygotowane lodowe powierzchnie na skraju koła podbiegunowego oferują idealne warunki do precyzyjnej koordynacji sterowania silnikami, elektrycznym napędem na wszystkie koła i systemami regulacji układu jezdnego aż do granic dynamiki wzdłużnej i poprzecznej.

BMW iX to pierwszy model oparty na nowym, przyszłościowym skalowalnym module BMW Group. Został on zaprojektowany od samego początku z wyłącznie z myślą o napędzie elektrycznym i dzięki najnowszej generacji technologii BMW eDrive, a także inteligentnej lekkiej konstrukcji i zoptymalizowanym właściwościom aerodynamicznym, wyznacza nowe standardy wydajności w segmencie luksusowych samochodów typu SAV. Dwa silniki elektryczne wytwarzają razem maksymalną moc, która według aktualnych obliczeń wynosi ponad 370 kW (500 KM). Częścią testów wytrzymałościowych na Przylądku Północnym jest również finalne strojenie inteligentnego napędu na wszystkie koła BMW xDrive i jego adaptacyjne dopasowanie momentu obrotowego przenoszonego na poszczególne osie, co optymalizuje stabilność jazdy i trakcję oraz wydajność BMW iX. Celem tych prac jest uzyskanie wyjątkowo niskiego dla tej klasy pojazdów zużycia energii poniżej 21 kWh na 100 km w cyklu testowym WLTP i zasięgu ponad 600 km, również określonego zgodnie z WLTP.

Podczas testów zimowych komponenty technologii BMW eDrive muszą sprostać szczególnie trudnym wyzwaniom. Akumulator wysokonapięciowy i technologia ładowania poddawane są testom praktycznym w ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych symulujących użytkowanie w najgłębszej zimie. Również wskazania informujące o poziomie naładowania, zasięgu i stanie pracy, a także zarządzanie temperaturą zapewniające zawsze optymalną temperaturę pracy napędu i akumulatora wysokonapięciowego, muszą wykazać się odpornością na ekstremalny mróz.

Intensywny program testów wymaga od prototypów BMW iX w krótkim czasie więcej, niż późniejsze samochody produkowane seryjnie będą musiały znieść w całym cyklu swojego życia. Dzięki ocenie wszystkich wyników testów i dokonanym na ich podstawie dostrojeniu wszystkich elementów napędu i układu jezdnego BMW iX w najbliższych miesiącach zostanie wytyczony kurs rozpoczynający nową erę radości z jazdy.

Podobne wiadomości:

Mercedes EQE SUV - premiera

Mercedes EQE SUV - premiera

Aktualności 2022-10-20

Volvo EX90 - polski cennik elektrycznego SUV-a

Volvo EX90 - polski cennik elektrycznego...

Aktualności 2022-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!