1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce

Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce

Mercedes eVito i Mercedes eSprinter weszły do sprzedaży w Polsce. To dwa flagowe modele pojazdów dostawczych w wersji z napędem elektrycznym.

Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce

Przypomnijmy, że już od 26 czerwca 2020 roku można składać wnioski o dofinansowanie zakupu lub leasingu elektrycznych pojazdów dostawczych (kategoria N1) w ramach programu eVan. Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może wynieść nawet 30 proc. kosztów kwalifikowanych – maksymalnie 70 tys. zł.

Wnioski można składać do 31 lipca 2020 r. lub do wyczerpania puli środków, o czym NFOŚiGW poinformuje na swojej stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące dokumentów, wymaganych, aby uzyskać dotację. Okres kwalifikowania kosztów trwa do końca 2023 roku.

W programie eVan nie ma górnej granicy ceny zakupu pojazdu, dlatego też obydwa furgony Mercedes-Benz Vans: eVito i eSprinter mogą zostać objęte dotacją, której wielkość zbliża koszt zakupu elektrycznych pojazdów do ceny modeli z tradycyjnym napędem.

Start eVito i eSprintera na polskich drogach ze wsparciem finansowym państwa sprawia, że komercyjne pojazdy elektryczne stają się łatwiej dostępne dla większej liczby przedsiębiorców i są realną alternatywą dla tradycyjnych napędów, oferując ponadto szereg dodatkowych udogodnień związanych z poruszaniem się po miastach: np. bezpłatne parkowanie, jazda po bus pasach. W wielu branżach znaczenie też będzie miał prestiż i wizerunek firmy dbającej o środowisko.

Mercedes eVito

Mercedes eVito to pierwszy model Mercedes-Benz Vans dostępny w wersji całkowicie elektrycznej –zadebiutował na świecie jesienią 2018 roku. Dla eVito najbardziej naturalnym żywiołem jest miasto. Jednak jego zasięg i ładowność spełniają również wymagania klientów działających także na terenach podmiejskich (np. handlowców, serwisantów).

Bateria o pojemności 41 kWh zapewnia zasięg około 150 kilometrów i nawet w niekorzystnych warunkach – przy niskiej temperaturze i dużym obciążeniu, kierowca nadal ma do dyspozycji 100 kilometrów. Aby uzyskać pełny zasięg, wystarczy sześć godzin ładowania.

Napęd eVito generuje 85 kW i maksymalny moment obrotowy wynoszący 295 Nm . Maksymalna prędkość może być uzależniona od zastosowania. W mieście maksymalna prędkość 80 km/h, dostępna w standardzie oszczędza energię i zwiększa zasięg. Z kolei w zastosowaniach podmiejskich eVito można zamówić z opcjonalnym ogranicznikiem prędkości do 100 km/h, a nawet 120 km/h.

Średniej wielkości elektryczny van jest dostępny w dwóch rozstawach osi. Wersja podstawowa to 5140 mm, , co odpowiada mocy konwencjonalnie napędzanego Vito. Najdłuższa wersja ma 5370 mm. e na Obie długości, w zależności od wybranego wyposażenia, mogą pomieścić nawet ponad 1000 kg ładunku.Maksymalna masa całkowita pojazdu wynosi 3200 kilogramów. Umieszczenie akumulatorów pod podłogą zapewnia również dużą elastyczność przestrzeni przy objętości ładunku od 6,0 do 6,6 m3.

Ceny eVito zaczynają się od 189 943 zł netto.

Mercedes eSprinter

Mercedes eSprinter to pionier segmentu dużych pojazdów dostawczych w wersji elektrycznej – zadebiutował na świecie na początku 2019 roku jako furgon z wysokim dachem i DMC 3500 kg. eSprinter ma identyczną przestrzeń ładunkową jak model napędzany tradycyjnie – 11 m3, dzięki czemu jest tak samo funkcjonalny.

Z czterema akumulatorami o pojemności 55 kWh jego zasięg wynosi około 150 kilometrów, przy maksymalnej ładowności prawie 900 kilogramów. Druga opcja pozwala klientom ustawić inaczej priorytety: trzy zespoły akumulatorowe o mocy 35 kWh zapewniają zasięg około 115 kilometrów, ale w zamian maksymalna ładowność wzrasta o około 150 kilogramów do około 1040 kilogramów.

Zintegrowana funkcja szybkiego ładowania zapewnia większą elastyczność; prądem stałym, o odpowiedniej mocy, akumulator można uzupełnić od 10 do 80 procent naładowania w ciągu zaledwie 30 minut.

Podobnie jak w przypadku podstawowego silnika wysokoprężnego, napęd elektryczny w eSprinterze wytwarza 85 kW i maksymalny moment obrotowy wynoszący 295 Nm. Tak jak w przypadku eVito maksymalna prędkość może być skonfigurowana w zależności od charakteru użytkowania – od 80 km/h do 120 km/h.

Ceny eSprintera zaczynają się od 233 143 zł netto.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Cena podstawowa już od: 100 491 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. rama-2dr.
Mercedes Vito
Mercedes Vito
Cena podstawowa już od: 112 791 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. kombi van-4dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes EQS z systemem MBUX Hyperscreen

Mercedes EQS z systemem MBUX Hyperscreen

Aktualności 2021-01-08

Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3

Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3

Aktualności 2021-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fabryka silników Volvo przestawia się na produkcję napędów elektrycznych
Fabryka silników Volvo przestawia się na produkcję napędów elektrycznych
Volvo zainwestuje 700 mln koron w zakład silników w Skövde. Zostanie on dostosowany do wytwarzania silników elektrycznych, które trafią do przyszłych modeli Volvo. Produkcja ma ruszyć w 2025 roku.