1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę

Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę

Euro NCAP przetestowało tym razem trzy nowości rynkowe - Citroena C4 Cactusa, Nissana X-Trail oraz Mercedesa klasy V. Z tej czwórki tylko francuski crossover nie zdoła zdobyć maksymalnej liczby pięciu gwiazdek.

Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę
Patrząc na ostatnie, wrześniowe wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP, w których tylko jeden model otrzymał wynik pięciogwiazdkowy (Mercedes GLA), rezultaty z tego miesiąca można uznać za więcej niż dobre. Co więcej, Citroen C4 Cactus, jedyny w tej stawce bez maksymalnej oceny, również bliski był zdobycia pięciu gwiazdek. Zdobył odpowiednią liczbę punktów w kategorii ochrony dorosłych pasażerów, podobnie jak i pieszych (tu nawet był najlepszy z całej trójki przetestowanych modeli). Niestety, nowy system oceniania, wprowadzony przez Euro NCAP w tym roku, wymaga od producentów, by oferowane modele na wyposażeniu miały więcej układów wspomagających kierowcę. Już nie wystarczą - punktowane do tej pory system ESP, ogranicznik prędkości oraz system przypominający o zapięciu pasów bezpieczeństwa (te akurat Citroen C4 Cactus posiada na wyposażeniu).

Na liście wyposażenia Nissana X-Trail znajdziemy m.in. układ Forward Emergency Braking, który inicjuje proces hamowania, jeśli kierowca nie zareaguje w porę, a także Lane Departure Warnig, który ostrzega, gdy auto, bez włączonego kierunkowskazu, najedzie na linie oddzielające jezdnie. Z kolei Mercedes klasa V ma w ofercie systemy Pre-Safe oraz Attention Assist, których zadaniem również jest pomoc kierowcy, gdy ten, mówiąc kolokwialnie, zagapi się.


Niemiecki van z całej trójki zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dorosłym pasażerom oraz dzieciom, najgorzej zaś wypadł w kategorii bezpieczeństwa pieszego. Największa masa niestety swoje robi, choć wciąż "łapie się" do maksymalnej oceny.
.


 łączna ocena
ochrona dorosłych
ochrona dzieci
ochrona pieszych
systemy bezpieczeństwa
Citroen C4 Cactus
* * * *
82%
79%
80%
56%
Mercedes klasa V

* * * * *
93%
87%
67%85%
Nissan X-Trail
* * * * *
86%83%
75%
75%

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen C4
Citroen C4
Cena podstawowa już od: 87 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mercedes Klasa V
Mercedes Klasa V
Cena podstawowa już od: 218 448 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-4dr.

Podobne wiadomości:

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać kierowcy?

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać...

Bezpieczna jazda 2022-06-03

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Komentuj:

~tomasso 2014-10-02

Jaki wniosek> obecne 4 gwiazdki to w 100% dawne 5 gwiazdek, tyle że auto ma mniej pseudo bajerów bezpieczeństwa i jest dla nas tańsze- przystępne cenowo!