mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę

Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę

Euro NCAP przetestowało tym razem trzy nowości rynkowe - Citroena C4 Cactusa, Nissana X-Trail oraz Mercedesa klasy V. Z tej czwórki tylko francuski crossover nie zdoła zdobyć maksymalnej liczby pięciu gwiazdek.

Euro NCAP: C4 Cactus na czwórkę, X-Trail i Klasa V na piątkę
Patrząc na ostatnie, wrześniowe wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP, w których tylko jeden model otrzymał wynik pięciogwiazdkowy (Mercedes GLA), rezultaty z tego miesiąca można uznać za więcej niż dobre. Co więcej, Citroen C4 Cactus, jedyny w tej stawce bez maksymalnej oceny, również bliski był zdobycia pięciu gwiazdek. Zdobył odpowiednią liczbę punktów w kategorii ochrony dorosłych pasażerów, podobnie jak i pieszych (tu nawet był najlepszy z całej trójki przetestowanych modeli). Niestety, nowy system oceniania, wprowadzony przez Euro NCAP w tym roku, wymaga od producentów, by oferowane modele na wyposażeniu miały więcej układów wspomagających kierowcę. Już nie wystarczą - punktowane do tej pory system ESP, ogranicznik prędkości oraz system przypominający o zapięciu pasów bezpieczeństwa (te akurat Citroen C4 Cactus posiada na wyposażeniu).

Na liście wyposażenia Nissana X-Trail znajdziemy m.in. układ Forward Emergency Braking, który inicjuje proces hamowania, jeśli kierowca nie zareaguje w porę, a także Lane Departure Warnig, który ostrzega, gdy auto, bez włączonego kierunkowskazu, najedzie na linie oddzielające jezdnie. Z kolei Mercedes klasa V ma w ofercie systemy Pre-Safe oraz Attention Assist, których zadaniem również jest pomoc kierowcy, gdy ten, mówiąc kolokwialnie, zagapi się.


Niemiecki van z całej trójki zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dorosłym pasażerom oraz dzieciom, najgorzej zaś wypadł w kategorii bezpieczeństwa pieszego. Największa masa niestety swoje robi, choć wciąż "łapie się" do maksymalnej oceny.
.


 łączna ocena
ochrona dorosłych
ochrona dzieci
ochrona pieszych
systemy bezpieczeństwa
Citroen C4 Cactus
* * * *
82%
79%
80%
56%
Mercedes klasa V

* * * * *
93%
87%
67%85%
Nissan X-Trail
* * * * *
86%83%
75%
75%

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen C4
Citroen C4
Cena podstawowa już od: 59 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Citroen C4 Cactus
Citroen C4 Cactus
Cena podstawowa już od: 60 490 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mercedes Klasa V
Mercedes Klasa V
Cena podstawowa już od: 171 462 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-4dr.

Podobne wiadomości:

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety...

Aktualności 2018-11-26

Test porównawczy: Mercedes Klasy V i VW...

auto motor i sport 0000-00-00

Duże vany za duże pieniądze mają nie tylko praktyczne zalety, mogą też nosić wyraźne znamiona luksusu – i jeździć jak luksusowe osobówki. Sprawdzamy, czy najnowszemu Mercedesowi klasy V udaje się to lepiej niż VW Multivanowi.

Komentuj:

~tomasso 2014-10-02

Jaki wniosek> obecne 4 gwiazdki to w 100% dawne 5 gwiazdek, tyle że auto ma mniej pseudo bajerów bezpieczeństwa i jest dla nas tańsze- przystępne cenowo!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.