mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejczycy kupili w styczniu więcej samochodów

Europejczycy kupili w styczniu więcej samochodów

Organizacje Jato Dynamics i ACEA przebadały rezultaty sprzedaży samochodów osobowych na rynkach Starego Kontynentu. Efekty analizy są budujące - sprzedaż aut w Europie nadal przyspiesza.

Europejczycy kupili w styczniu więcej samochodów
Aż 19 z 29 badanych krajów odnotowało w styczniu wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Jest wśród nich 5 największych rynków: francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i brytyjski. Również Polacy nabyli więcej aut niż przed rokiem - kupiliśmy 29 686 samochodów i jest to postęp o 9,3%. W ujęciu ogólnoeuropejskim wzrost sprzedaży jest mniejszy: +6,4%.

Najbardziej zmobilizowali się w styczniu Irlandczycy - kupili aż o 30,8% więcej aut niż przed rokiem. Zaraz za nimi uplasowali się Hiszpanie (+28,1%) oraz Litwini (+20,8%). Na drugim biegunie jest Finlandia, gdzie sprzedalo się aż o 19,1% aut mniej. Po Finach najbardziej opuścili się w zakupach Szwajcarzy (-10,5%) i Grecy (-10,2%).

Jakie auta najchętniej kupują Europejczycy? Na badanych rynkach królował Volkswagen (133 126 sztuk; +8,5%), któremu na podium towarzyszy Ford (70 710; +4,1%) oraz Renault (66 410; +11,8%). Za ich plecami są firmy Peugeot, Opel/Vauxhall i trójka reprezentantów segmentu premium: Audi, Mercedes, BMW. Pierwszą dziesiątkę zamykają Fiat i Toyota.

Wśród marek, które zaliczyły największy progres sprzedażowy wyróżnia się Jeep z postępem aż 169%. Drugi największy wzrost odnotowało Mitsubishi (+98,2%), a trzeci Lexus (+45,6%; dane dla UE i krajów EFTA). Najwyraźniej coraz bardziej cenimy auta spoza Europy i zapewne zatęsknimy za marką Chevrolet, która wycofując się ze Starego Kontynentu, odnotowała największy spadek sprzedażowy: 98,4% na minusie.

Na koniec sprawdźmy, jakie modele aut najbardziej przypadły do gustu Europejczykom w styczniu: Volkswagena Golfa kupiło 41 307 osób (+5,4%), czyli prawie dwukrotnie więcej od drugiego w tabeli Volkswagena Polo. Trzecie jest Renault Clio, a za nim kolejno: Ford Fiesta, Opel/Vauxhall Corsa (aż 49,3% wzrostu sprzedaży), Nissan Qashqai, Skoda Octavia, Peugeot 208, Audi A3 i Toyota Yaris. Europejczycy bardzo docenili nowego Volkswagena Golfa Sportsvana, który w styczniu był o 170% bardziej popularny niż jego poprzednik, Golf Plus, rok temu. Inne spektakularne wzrosty sprzedaży odnotowały Mini (+78%) i Mercedes Klasy C (+71%).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Cena podstawowa już od: 61 290 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Renault Clio
Renault Clio
Cena podstawowa już od: 46 900 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
Cena podstawowa już od: 75 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Targi Motoryzacyjne Genewa 2015: Ford...

auto motor i sport 2015-03-05

Choć z nieznanych nam powodów Ford EcoSport nie jest oferowany przez polskich dealerów, to postanowiliśmy mu się przyjrzeć przy okazji debiutu jego nowej wersji na Targach Motoryzacyjnych w Genewie.

Wyniki raportu UE o bezpieczeństwie na...

auto motor i sport 2015-03-27

Podsumowanie raportu o bezpieczeństwie na europejskich drogach z 2014 roku nie zachwyca. Niestety, nasz kraj nie polepsza tych statystyk.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...