1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Fabryka w Tychach czeka na nowego Fiata 500

Fabryka w Tychach czeka na nowego Fiata 500

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku z linii montażowych tyskiej fabryki Fiata może zjechać odnowiony Fiat 500. A wraz z nim konstrukcyjnie spokrewniona Lancia Ypsilon.

Fabryka w Tychach czeka na nowego Fiata 500
Od kiedy w 2011 roku Fiat przeniósł produkcją modelu Panda do Włoch, polska fabryka w Tychach wykorzystuje jedynie połowę potencjału produkcyjnego. Rocznie jej bramy opuszcza ok. 300 000 egzemplarzy trzech modeli: Fiata 500, Forda Ka oraz Lancii Ypsilon. Jeszcze w 2009 roku produkcja w Tychach była dwukrotnie większa.

Sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować wraz z zakończeniem produkcji małego Forda - według doniesień dni Ka są już policzone i najdalej wiosną przyszłego roku zakończy się jego montaż w polskiej fabryce. Ford w zeszłym roku zwiastował już jego następcę, który wobec braku konstrukcyjnego spokrewnienia z włoską "pięćsetką", nie będzie produkowany w Tychach.

Powstanie więc dodatkowy potencjał produkcyjny, czym jednak Fiat nieszczególnie się martwi. 500 i Ypsilon niebawem przejdą face lifting, który powinien podkręcić tempo ich sprzedaży. Sprzedaży, na którą teoretycznie nie można narzekać, bo nie dalej jak w styczniu 500 zanotowało 7,3% wzrostu sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem (wg danych JATO Dynamics). Nie zmienia to faktu, że sama konstrukcja auta ma juz prawie 8 lat, co jest ponadprzeciętnym stażem rynkowym.

Choć kierownictwo Fiata tego nie potwierdza i obiecuje konkretne wieści dopiero w 2016 roku, istnieje szansa, że moce produkcyjne tyskiej fabryki zostaną wykorzystane do produkcji następcy Fiata Punto. Obecna generacja włoskiej "kropki" walczy na rynku już od 2006 roku, ale pod koniec przyszłego powinna zostać wreszcie zastąpiona. Miejmy nadzieję, że nowe Punto (lub jego następca z rodziny 500) będzie montowane przez polskich pracowników w działającej na pełnych obrotach fabryce w Tychach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 47 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora

Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora

Aktualności 2020-05-19

Master-test: Klasa średnia

auto motor i sport 2015-01-30

Najpopularniejsze limuzyny klasy średniej – od najnowszych Audi A4, Renault Laguny i Mazdy 6 do starego wygi VW Passata – spotykają się w Master-teście. Dziennikarze „auto motor i sport” z kilku krajów Europy biorą pod lupę jedenaście modeli z benzynowymi, 150-konnymi silnikami pod maską.  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Aplikacja Porsche Track Precision z nowymi funkcjami
Aplikacja Porsche Track Precision z nowymi funkcjami
Porsche poszerza funkcjonalność swojego wirtualnego trenera na tor wyścigowy – bezpłatnej aplikacji Porsche Track Precision.

Podkast VW Podkast VW