1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Fiat E-Ducato - premiera elektrycznego dostawczaka

Fiat E-Ducato - premiera elektrycznego dostawczaka

Fiat E-Ducato to pierwszy w 100 proc. elektryczny wariant Ducato o zerowej emisji. Auto oferuje nawet 370 km zasięgu w mieście.

Fiat E-Ducato - premiera elektrycznego dostawczaka

Fiat Ducato to model, który w 2021 roku świętuje 40 lat swojej obecności na rynku, potwierdzając pozycję jednego z liderów. Ciągły rozwój modelu trwa, a kulminacją jest pozycja bestsellera sprzedaży wśród samochodów dostawczych, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty, zdobyta w 2020 roku w Europie. Teraz do gry wchodzi wersja elektryczna, pokazując że Ducato nadąża za trendami.

Już w konfiguracji części elektrycznej znajdujemy potwierdzenie, że E-Ducato zaprojektowano zgodnie z szerokimi wymaganiami klientów. Dzięki oryginalnej budowie „all forward”, bez większych elementów umieszczonych w dolnej części podwozia i dużej odległości między podłużnicami, "baterie" w nowym modelu są optymalnie ułożone pod podłogą, bez uszczerbku dla pojemności ładunkowej, wynoszącej od 10 do 17 m3 i prawie 2 ton ładowności. Innymi oczywistymi zaletami są optymalne rozłożenie ciężaru i obniżenie środka ciężkości, aby poprawić zachowanie pojazdu na drodze w każdych warunkach obciążenia.

Dzięki silnikowi elektrycznemu o maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm, zapewniającym moc do 90 kW (około 122 KM) i przyspieszenie od 0 do 50 km/h w 5 sekund, E-Ducato może pochwalić się takimi samymi osiągami, jak wersje z silnikiem Diesla. Ponadto, E-Ducato jest wyposażony w szereg rozwiązań modułowych. Począwszy od dwóch różnych bloków baterii o wydajności 47 kWh i 79 kWh, najlepszych w swojej klasie pod względem zainstalowanej mocy elektrycznej, poprzez oferowanie czterech różnych opcji ładowania, przy czym trzy z nich dostępne są już w momencie wprowadzenia modelu na rynek.

Bateria 47 kWh zapewnia zasięg do 170 km w cyklu WLTP i do 235 km w cyklu miejskim. Natomiast w przypadku baterii 79 kWh odległość wzrasta do 280 km w cyklu WLTP, co odpowiada 370 km w cyklu miejskim. Ładowanie baterii wystarczające na pokonanie 100 km zajmuje nie więcej niż pół godziny. W tej kwestii warto również wspomnieć, że gwarancja baterii 70 kWh wynosi 10 lat lub 220 000 km  oraz 8 lat/160 000 km dla wersji 47 kWh.

E-Ducato oferuje również selektor trybu jazdy: tryb „Normal” zapewnia idealną równowagę między osiągami a kosztami, a tryb „Eco” pozwala zaoszczędzić energię. Kiedy natomiast trzeba przewieźć naprawdę ciężki ładunek lub samochód ma przed sobą trudny podjazd, właściwym wyborem jest tryb „Power”.

E-Ducato ma jeszcze dwie funkcjonalności zapewniające kierowcom spokój użytkowania:
- „Tryb żółwia” (Turtle Mode), podobny do funkcji oszczędzania baterii w telefonie komórkowym, który jest aktywowany automatycznie przy niskim poziomie naładowania akumulatora i ogranicza osiągi pojazdu, aby bateria działała o 8-10% dłużej.
- „Tryb Regeneracji” (Recovery Mode), dzięki któremu E-Ducato jest jedynym pojazdem elektrycznym, który nigdy się nie zatrzymuje. W istocie, jeśli jeden moduł baterii nie działa, inne zajmują jego miejsce, zapewniając kontynuację pracy.

Podsumowując, elastyczność modelu, najlepsze w swojej klasie specyfikacje i niezawodność gwarantują jego wysoką wartość rezydualną. Do tego dochodzą koszty przeglądów, które dla E-Ducato będą o około 40% niższe niż w przypadku pojazdu z tradycyjnym silnikiem. Można zatem oczekiwać, że jego całkowity koszt posiadania (TCO) dla głównych misji będzie podobny do TCO wersji z silnikiem diesla: to doskonały wynik, dzięki któremu samochód jest zrównoważony nie tylko z ekologicznego, ale także ekonomicznego punktu widzenia dla środowiska, zapewniając idealne rozwiązanie „Business oriented”.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat Ducato
Fiat Ducato
Cena podstawowa już od: 103 258 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. rama-2dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes EQE SUV - premiera

Mercedes EQE SUV - premiera

Aktualności 2022-10-20

Volvo EX90 - polski cennik elektrycznego SUV-a

Volvo EX90 - polski cennik elektrycznego...

Aktualności 2022-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!