mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat rozstał się z GM

Fiat rozstał się z GM

W niedzielę zakończone zostały negocjacje, w wyniku których rozwiązany został sojusz włoskiego Fiata z amerykańskim koncernem General Motors.

Porozumienie zawarte przed pięciu laty zakładało współpracę obu firm w ramach wspólnych prac nad komponentami do produkowanych samochodów, m.in. silniki diesla oraz skrzynie biegów. Jednocześnie GM nabył 20% akcji Fiat Auto, który to oddział zajmował się produkcją motoryzacyjną we włoskim koncernie. Wraz z przekazaniem udziałów włoska firma nabyła opcję put, czyli możliwość żądania od strony amerykańskiej kupna pozostałych udziałów. Po podniesieniu kapitału spółki, udział GM zmalał do 10%. Dodatkowo kłopoty i słabe wyniki finansowe Fiata spowodowały, że GM zaczął wycofywać się z konieczności nabycia pozostałych udziałów. Rozmowy i poszukiwanie sensownego rozwiązania trwały już od kilku miesięcy i w końcu w niedzielę przedstawiciele obu firm złożyli swoje podpisy pod dokumentem, będącym szukanym kompromisem.

General Motors za odstąpienie od kontraktu będzie musiał zapłacić 1,55 mld euro zadośćuczynienia Fiatowi oraz oczywiście zwrócić posiadane udziały w koncernie z Turynu.

Zawarty kompromis nie oznacza, że obie firmy nie będą już ze sobą współpracować. Wprawdzie spółka Fiat-GM Powertrain została rozwiązana jednak oba koncerny będą dalej wspólnie wytwarzać m.in. silniki diesla SDE i JTD oraz sześciobiegową, ręczną skrzynię biegów M20-32. GM będzie również w dalszym ciągu posiadać 50% udziałów w fabryce Fiata w Bielsku-Białej, gdzie powstają obecnie 1,3-litrowe silniki wysokoprężne SDE.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.