mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford dofinansuje Jaguara

Ford dofinansuje Jaguara

Kwotą 2,1 miliarda dolarów koncern Ford zamierza doinwestować należącą do niego spółkę Jaguar Cars. W ten sposób pokryte mają zostać duże straty finansowe spółki produkującej luksusowe modele.

To już drugie dofinansowanie Jaguara przez koncern Ford w ciągu ostatnich dwóch lat. 2,1 mld USD (1,2 mld funtów) ma być wystarczającą sumą na pokrycie strat oraz na wyprowadzenie w ciągu kilku najbliższych lat brytyjskiej marki na prostą. W 2003 roku straty Jaguar Cars wyniosły 1,04 mld dolarów, w ubiegłym 745,5 mln dolarów. W tym roku wynik finansowy jeśli będzie lepszy, to tylko nieznacznie. Po pierwszych jedenastu miesiącach roku sprzedaż w Europie (poza Wlk. Brytanią) aut marki Jaguar spadła o 23,1% do 43.045 aut, zaś na największym rynku brytyjskim sprzedaż spadła o 34,4% i wyniosła 42.458 aut. Przedstawiciele Forda zdecydowanie zaprzeczają, jakoby rozważali sprzedaż tej marki. Takie spekulacje pojawiły się bowiem przed jakimś czasem w europejskich mediach.

Markę Jaguar Ford nabył w 1989 roku za kwotę 1,6 miliarda funtów (2,77 USD). Jaguar wszedł w skład Premier Automotive Group (PAG) razem z markami Volvo, Land Rover i Aston Martin. Ponieważ cała grupa przynosiła straty (po trzech kwartałach tego roku w wysokości 108 mln dolarów), więc pomoc Forda rozkładała się mniej lub bardziej równomiernie na każdą ze spółek oddzielnie.

W celu zmniejszenia strat w zeszłym roku zwolniono 1.150 osób w fabrykach Jaguara, a w tym ograniczono produkcję o 15 tys. aut. Największe zwolnienia dotyczą fabryki w Coventry i historycznej linii produkcyjnej Browns Lane, na której wytwarzane były auta marki Jaguar od samego początku jej istnienia, czyli od 1928 r. Ford rozważa nawet sprzedaż tejże fabryki.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar

Podobne wiadomości:

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Premiery 2017-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
W swoim zakładzie produkcyjnym w Ingolstadt Audi wykorzystuje używane akumulatory z samochodów elektrycznych.