mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele

Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele

Volkswagen AG i Ford Motor Company nawiązały współpracę. Znamy już szczegóły umowy.

Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele

Porozumienie o współpracy między Volkswagenem i Fordem ma na celu zwiększenie konkurencyjności obydwu marek i stworzenie atrakcyjniejszej oferty dla klientów w czasach gwałtownych przemian w przemyśle samochodowym.

Nowe pick-upy i auta dostawcze

Prezesi zarządów obydwu firm – dr Herbert Diess (koncern Volkswagen) i Jim Hackett (Ford) – potwierdzili, że pierwszym przedsięwzięciem w ramach współpracy będzie opracowanie modeli dostawczych oraz pick-upów średniej wielkości, które  wejdą na globalny rynek od 2022 roku.

Obaj producenci liczą, że dzięki współpracy w zakresie produkcji aut dostawczych i pick-upów będą uzyskiwać od 2023 roku wyższe roczne wyniki operacyjne.

Co więcej, Volkswagen i Ford podpisały dodatkowo list intencyjny, który ma określić potencjalne możliwości rozszerzenia współpracy na pojazdy autonomiczne, usługi mobilne i samochody elektryczne. Obie firmy rozpoczęły już działania w tym zakresie.

Pierwszy model w 2022 roku

Volkswagen i Ford są otwarte na podjęcie w przyszłości prac nad innymi rodzajami samochodów. Nad szczegółami tego rodzaju przedsięwzięć w najbliższych miesiącach będą pracować zespoły ekspertów. Na razie wiemy, że Ford zajmie się opracowaniem pick-upa, który pojawi się około roku 2022, oraz większych aut dostawczych, natomiast do Volkswagena należeć będzie projekt nowego miejskiego vana.

Zarówno Ford, jak i Volkswagen, mają bogate doświadczenie w zakresie pick-upów oraz lekkich pojazdów dostawczych. Oferują przy tym tak znane modele, jak Transit i Ranger (Ford) oraz Transporter, Caddy i Amarok (Volkswagen).

Łącznie w 2018 roku obie firmy sprzedały na świecie 1,2 miliona lekkich aut dostawczych. Zawarte porozumienie umożliwiłoby największą w branży motoryzacyjnej – pod względem liczby – współpracę w dziedzinie tego rodzaju samochodów.

Według obecnych prognoz, w ciągu najbliższych pięciu lat światowy popyt na średniej wielkości pick-upy i auta dostawcze będzie stale wzrastał. Sojusz Volkswagena i Forda umożliwi podzielenie kosztów produkcji, pozwoli na optymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych obydwu koncernów, zwiększy atrakcyjność samochodów oraz umożliwi realizację celów oszczędnościowych – a przy tym pozwoli zachować niepowtarzalne cechy produktów obydwu marek.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen Ford

Podobne wiadomości:

Volkswagen ID.3 - w Zwickau ruszyła produkcja

Volkswagen ID.3 - w Zwickau ruszyła produkcja

Aktualności 2019-11-04

Volkswagen T2 Elektro. Pionier elektromobilności

Volkswagen T2 Elektro. Pionier...

Aktualności 2019-11-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...