mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM w Europie redukuje zatrudnienie

GM w Europie redukuje zatrudnienie

Nawet o 12 tys. zmniejszy się zatrudnienie w zakładach GM Europe. W wyniku programu restrukturyzacji nastąpić ma zmniejszenie kosztów strukturalnych o 500 milionów euro rocznie.

General Motors Europe oraz przedstawiciele pracowników uzgodnili treść umowy w sprawie restrukturyzacji działalności firmy w Europie. Umowa przewiduje trwałą poprawę sytuacji ekonomicznej firmy poprzez zmniejszenie kosztów o 500 milionów euro rocznie. Oszczędności mają być osiągnięte poprzez redukcję zatrudnienia, która ma zostać przeprowadzona w sposób społecznie akceptowany.

Zmniejszenie zatrudnienia dotyczyć będzie przede wszystkim działalności firmy General Motors w Niemczech. Negocjowane są oddzielne umowy mające na celu redukcję zatrudnienia w Belgii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zwolnienia obejmą również likwidację 15 procent stanowisk kierowniczych w całej Europie. Ogółem program może pozwolić na uzyskanie redukcji zatrudnienia w firmie General Motors w Europie nawet o 12 tys. stanowisk. Program restrukturyzacji ma być zrealizowany w ciągu najbliższych dwóch lat, przy czym zakłada się uzyskanie znacznej większości docelowych oszczędności już w 2005 r.

W Niemczech, program restrukturyzacji obejmuje cztery podstawowe elementy: założenie spółek transferowych i kwalifikacyjnych, programy wcześniejszego odchodzenia na emeryturę, programy odpraw i wreszcie outsourcing wybranych operacji. Programy te mają zapobiec przymusowym zwolnieniom pracowników i mogą doprowadzić do zmniejszenia zatrudnienia o 10 tys. osób.

W ramach programu restrukturyzacji zostanie zlikwidowanych ogółem około 2 tys. stanowisk pracy w zakładach GM w Antwerpii (Belgia), w Saragossie (Hiszpania), w Trollhättan (Szwecja) i w Ellesmere Port (Wielka Brytania).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór jako paliwo ma wiele zalet. W dobie elektryfikacji samochodów gaz ten może odegrać niebagatelną rolę.