mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Globalne marki

Globalne marki

W branży motoryzacyjnej, podobnie jak w większości gałęzi przemysłu, coraz wyraźniej do głosu dochodzi tzw. globalizacja. I to w różnych aspektach.

Fakt, iż poszczególne modele jednej marki są produkowane w różnych krajach, już nikogo nie dziwi. Już dawno stało się to normą. Chyba każdy z liczących się koncernów ma swoje fabryki w co najmniej kilku krajach. Dzięki temu producent ma lepszy dostęp do rynków w danym regionie, a także może korzystać z różnych innych przywilejów. Niższe koszty robocizny, tańszy transport, brak konieczności płacenia ceł wwozowych to tylko niektóre z nich.

Druga sprawa, chyba najbardziej wyrazista, to kwestia łączenia się koncernów w grupy. Wcześniej wszystko było jasne, przykładowo Opel był niemiecki, Saab szwedzki. Obecnie obie te marki wchodzą w skład koncernu General Motors. No i właśnie, skoro dominującym kapitałem jest kapitał amerykański, to czy takie auto jeszcze jest odpowiednio niemieckie i szwedzkie. Tym bardziej, gdy projektowaniem designu zajmuje się jedno centrum gdzieś w Europie, silniki lub inne komponenty pochodzą z drugiego lub wręcz z Ameryki, a produkcja finalna odbywa się jeszcze gdzieś indziej.

I wreszcie jeszcze jeden aspekt postępującego procesu globalizacji. Te same auta, niczym specjalnym się nie różniące są oferowane w zależności od rynku pod inną marką. Taką, która na danym rynku jest lepiej odbierana, czy też nie kojarzy się pejoratywnie. Przykładów można by wymienić co najmniej kilka. Opel/Vauxhall/Holden czy Daewoo/Chevrolet to najbardziej znane nam Europejczykom. Po bankructwie południowokoreańskiej firmy została ona przejęta przez GM, który jednak nie zamierzał się wycofać z produkcji tych aut. W wyniku tego to samo auto oferowane jest w niektórych państwach europejskich (na Zachodzie) jako Daewoo, a już w Europie Środkowo-Wschodniej jest to Chevrolet. Jak się okazuje nie stanowi to jakiegoś problemu dla kierowców, wśród których popularność tej amerykańskiej/koreańskiej marki wciąż rośnie.

TOP TEN mojeauto.pl:

TOP TEN mojeauto.pl
Tydzień:
25.10-31.10.2004
1

Chevrolet Lacetti

bez zmian
2

Ford Focus

+ 4
3

Skoda Fabia

- 1
4

Toyota Corolla

+ 1
5

Skoda Octavia Nowa

- 2
6

Ford Mondeo

- 2
7

Peugeot 307 

+ 2
8

Honda Civic

+ 2
9

Renault Megane II

- 1
10

Chevrolet Aveo

- 3
* na podstawie oglądalności serwisu
Auta Nowe w mojeauto.pl
 
Wcześniejsze raporty 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota i japoński operator komórkowy NTT DOCOMO opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej piątej generacji.