mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Golf pobił Garbusa

Golf pobił Garbusa

Pod koniec czerca z taśmy zjechał 21 517 415-ty Golf

25 czerwca 2002 roku z taśmy produkcyjnej zjechał 21 517 415-ty Golf i tym samym został pobity rekord należący do tej pory do Garbusa.

Rekordowy pojazd, Golf V5 w kolorze srebrnym Reflex metalik, o mocy 170KM, z 5-biegową przekładnią i bardzo bogatym wyposażeniem został przekazany klientowi z Hamburga.

Pierwsza wersja Golfa pojawiła się w sprzedaży wiosną 1974 roku. Volkswagen zerwał wówczas z tradycją modeli z silnikami montowanymi z tyłu i zaprojektował hatchbacka z kompaktowym nadwoziem i przednim napędem. Sylwetka hatchbacka okazała się bardziej praktyczna od popularnego „Garbusa” – dostępna była również wersja 4-drzwiowa, a pojazd był szybszy i bardziej bezpieczny. Pojawiła się również wersja tego modelu z silnikiem diesla – pierwszego małego samochodu osobowego z jednostką wysokoprężną.

Sprzedaż VW Golfa II rozpoczęła się w sierpniu 1983 roku. Miał on szerszy w porównaniu z Golfem I rozstaw osi i większą przestrzeń bagażową. Nowa oś tylna z wahaczem skrętnym zamiast belki ułatwiała prowadzenie pojazdu i zapewniała większy komfort jazdy.

Kolejna wersja modelu – Golf III – wszedł na rynek w sierpniu 1991 roku. Owalne reflektory i zaokrąglona linia całkowicie zmieniły wygląd pojazdu, którego charakter był teraz znacznie bliższy samochodom o większych gabarytach. Dwa lata później pojawiły się dwie kolejne wersje nadwoziowe: kabriolet i kombi.

Premiera aktualnego modelu Golfa IV odbyła się latem 1997 roku. Samochód ten ma całkowicie ocynkowane nadwozie objęte 12-letnią gwarancją. Usztywniona, odporna na skręcanie struktura wewnętrzna pojazdu pozwoliła na wysmuklenie nadwozia i zmniejszenie szczelin w miejscach połączeń. Golf IV występuje również z nadwoziem kombi i kabriolet, a także w wersji z napędem na 4 koła.

Aktualnie dzienna produkcja Golfa w sześciu zakładach na świecie wynosi łącznie przeszło 3600 sztuk. Zjeżdża on z taśm produkcyjnych zakładów w Wolfsburgu, Mosel, Brukseli, Bratysławie, Uitenhage (RPA) i Kurytybie (Brazylia).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.