mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hummer sprzedany Chińczykom

Hummer sprzedany Chińczykom

Mocnym akcentem rozpoczął proces restrukturyzacji General Motors. Dzień po złożeniu wniosku o upadłość GM ogłosił, iż podpisał wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży marki Hummer. Nowym właścicielem Hummera będzie już wkrótce chińska firma Tengzhong.

Hummer sprzedany Chińczykom
Borykający się ze spadającą sprzedażą oraz z kłopotami finansowymi General Motors rozpoczął proces reorganizacji, w wyniku której w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy największy jeszcze nie tak dawno koncern motoryzacyjny na naszym globie stanie ponownie na nogi. Jednym z elementów restrukturyzacji jest pozbywanie się niektórych marek ze swojego grona. Po Oplu, którego większościowy pakiet nabędzie konsorcjum austriacko-kanadyjskie koncernu Magna i rosyjskiego banku Sbierbanku, szeregi koncernu opuści wkrótce także Hummer. Z kilkunastu marek, jakie dziś wchodzą w skład General Motors, po restrukturyzacji pozostaną być może tylko cztery (Chevrolet, Cadillac, GMC i Buick). W najbliższych tygodniach poznamy plany co do dalszych losów Saturna, do końca roku z kolei powinny zapaść decyzje w sprawie Saaba. Przesądzony wydaje się być los Pontiaca, który w przyszłym roku najprawdopodobniej zostanie zlikwidowany.

Podpisana wczoraj wstępna umowa sprzedaży Hummera oznacza, iż marka ta znana z produkcji dużych i luksusowych SUV-ów nie podzieli losu Pontiaca. Co więcej, pracę zachowa dzięki takiemu rozwiązaniu ok. 3 tys. osób.

Nie są znane natomiast żadne szczegóły dotyczące finansowej strony tej transakcji. W ubiegłym roku GM oczekiwał, iż ze sprzedaży Hummera może otrzymać nawet 500 milionów dolarów. Dziś ta kwota wydaje się całkowicie nierealna. W zawartym porozumieniu znalazło się natomiast kilka innych ważnych kwestii. M.in.co najmniej do 2010 roku Hummery (H2 i H3T) będą wytwarzane w dotychczasowej fabryce koncernu w Shreveport. Właściciele Hummerów będą też korzystać z dotychczasowej sieci serwisowej GM, bez zmian pozostanie również sieć dealerów, a także zachowani zostaną dotychczasowi dostawcy.

Przejęcie Hummera nastąpi już za parę miesięcy. Według przedstawicieli GM wszelkie formalności związane ze sprzedażą tej marki zostaną zakończone do końca trzeciego kwartału bieżącego roku.

Mająca swoją siedzibę w chińskiej prowincji Sichuan, firma Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery, jak do tej pory nie ma właściwie żadnego doświadczenia w produkcji samochodów osobowych. Jest natomiast liderem wśród firm wytwarzających ciężkie pojazdy specjalnego użytku, maszyny budowlane oraz komponenty wykorzystywane do budowy dróg i mostów.

Podobne wiadomości:

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

Ci to kupują – rynek chiński

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Tomek 2009-06-04

I W TEN SPOSÓB KOŃCZY SIE AMERYKANSKI SEN O WOLNOSCI, WIELKOSCI I JAKOSCI! a za 3 lata Hummery beda MADE IN CHINA i to dopiero bedzie parodja!

~Jon 2009-06-03

i w ten oto sposób potwierdza sie w 100% ze to Chiny sa teraz stolicą światowej motoryzacji, a Ameryka....? za Europą, Japonią, niedługo może i Koreą oraz Indiami, oj kto by przypuszczal ze tak się stanie z jakieś 20 lat temu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.