1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Hybrydowe Toyoty tańsze po obniżce akcyzy

Hybrydowe Toyoty tańsze po obniżce akcyzy

W związku z obniżeniem stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym, Toyota zmienia cennik swoich modeli.

Hybrydowe Toyoty tańsze po obniżce akcyzy

Z dniem 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która obniża o połowę stawkę akcyzy na elektryczne samochody hybrydowe z silnikami o pojemności do 3,5 litra. W związku z nowymi regulacjami Toyota, największy producent hybryd, wprowadziła do oferty swoich modeli hybrydowych specjalny EkoBonus.

Obniżka dotyczy modeli z rocznika 2020. Dla modeli Yaris Hybrid, Corolla Hybrid oraz Toyota C-HR Hybrid wynosi 1,5 proc., a dla większych RAV4 i Camry, które mają silnik o pojemności 2,5 litra, ceny spadły o 7,3 proc. Oznacza to, że Toyota RAV4 Hybrid z rocznika 2020 potaniała o 14 000 złotych.

Na czym polega obniżka akcyzy na hybrydy?

Akcyza na samochody spalinowe wynosi obecnie 3,1 proc. dla modeli z silnikami o pojemności do 2 litrów oraz 18,6 proc. na pojazdy z silnikami o większej pojemności skokowej. Nowe przepisy dotyczą samochodów hybrydowych nieładowanych z zewnętrznej sieci i obniżają stawki akcyzy o połowę, a zatem odpowiednio do 1,55 proc. i 9,3 proc.

Podatek akcyzowy jest liczony od ceny zakupu przez importera, a zatem obejmuje cenę hurtową producenta oraz cło, nie jest natomiast naliczany od kosztów dystrybucji i marży oraz podatku VAT. Z tego powodu wpływ obniżki akcyzy na cenę detaliczną auta jest nieco mniejszy i wynosi odpowiednio 1,5 proc. oraz 7,3 proc. Zmiana dotyczy samochodów sprowadzonych do kraju po 1 stycznia 2020 roku.

Hybrydy objęte programem elektromobilności

Nowelizacja rozszerza program elektromobilności o kolejną grupę zelektryfikowanych aut – niskoemisyjne samochody hybrydowe, których silnik elektryczny jest zasilany energią odzyskiwaną podczas hamowania oraz optymalizacji pracy silnika benzynowego.

Do tej pory program dotyczył samochodów elektrycznych, które są całkowicie zwolnione z akcyzy, oraz hybryd plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności do 2 litrów, które zostały zwolnione z akcyzy do końca 2020 roku. Nowe przepisy obniżają akcyzę do 9,3 proc. także dla hybryd plug-in o pojemności silnika od 2 do 3,5 litrów.

Hybrydy sposobem na redukcję emisji spalin

Celem zmian w prawie jest zwiększenie atrakcyjności i popularności hybryd, które dzięki współpracy silnika elektrycznego ze spalinowym zużywają mniej paliwa, emitując przy tym mniej szkodliwych substancji oraz dwutlenku węgla. Przyczyniają się w ten sposób do poprawy jakości powietrza.

Hybrydy od lat należą do głównego nurtu motoryzacji, a ich roczna sprzedaż na całym świecie przekracza już 1,5 miliona, dlatego ich rosnąca popularność ma realny wpływ na redukcję emisji spalin. Ponad 14 milionów hybryd Toyoty na drogach całego świata pozwoliło do dziś uniknąć emisji 110 milionów ton CO2.

Samochody hybrydowe to najpopularniejszy w Polsce i najbardziej przystępny rodzaj niskoemisyjnych pojazdów. Ich roczna sprzedaż w naszym kraju sięga już kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Samochody hybrydowe zużywają o kilka litrów paliwa na 100 km mniej niż ich benzynowe odpowiedniki, a przy tym w mieście mogą poruszać się na samym silniku elektrycznym nawet przez 80 proc. czasu jazdy oraz przez połowę czasu jazdy na drogach podmiejskich.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Corolla
Toyota Corolla
Cena podstawowa już od: 81 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Toyota Yaris
Toyota Yaris
Cena podstawowa już od: 64 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Toyota Camry
Toyota Camry
Cena podstawowa już od: 151 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Toyota C-HR
Toyota C-HR
Cena podstawowa już od: 114 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota Camry najpopularniejsza w swojej klasie

Toyota Camry najpopularniejsza w swojej...

Aktualności 2021-10-05

Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11 minut

Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11...

Aktualności 2021-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hyundai Kona Electric – ponad 142 tys. sprzedanych sztuk
Hyundai Kona Electric – ponad 142 tys. sprzedanych sztuk
Hyundai Kona Electric cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Europie. Już co czwarty sprzedawany egzemplarz to wersja Electric.