1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Hyundai Ioniq 5 - premiera

Hyundai Ioniq 5 - premiera

Podczas wirtualnej światowej premiery, Hyundai zaprezentował model Ioniq 5, średniej wielkości elektrycznego SUV-a.

Hyundai Ioniq 5 - premiera
Ioniq 5 został zbudowany w oparciu o platformę Hyundai Electric-Global Modular Platform (E-GMP), dzięki czemu ma wyjątkowe proporcje z wydłużonym rozstawem osi, innowacyjne wnętrze oraz wysoką wydajność połączoną z możliwością ultraszybkiego ładowania i funkcją Vehicle-to-Load (V2L), a także zaawansowane funkcje łączności i wspomagania kierowcy.

Ioniq 5 – design

Progresywny design modelu Ioniq 5 stanowi odejście od poprzednich standardów i przywołuje śmiałą sylwetkę Hyundaia Pony, pierwszego samochodu produkowanego przez firmę Hyundai. Wygląd zewnętrzny jest inspirowany profilem modelu Pony, który dostosowano do rozstawu osi wynoszącego 3 000 mm.

Po raz pierwszy w samochodzie Hyundai przednia maska zachodzi na błotniki, co minimalizuje odstępy między panelami, zapewniając optymalną aerodynamikę. Przedni zderzak przyciągająca wzrok kształtem litery V oraz charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej, które zapewniają niepowtarzalną sygnaturę świetlną. Małe, przypominające piksele światła zastosowano również z tyłu pojazdu.

Po bokach, automatycznie wysuwane klamki drzwi zapewniają gładki wygląd powierzchni i zwiększoną wydajność aerodynamiczną. Masywny słupek C, zainspirowany koncepcją samochodu elektrycznego Hyundaia 45, nadaje Ioniqowi 5 imponującej prezencji, którą można łatwo rozpoznać z daleka. Koła zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki dodatkowo nawiązują do motywu stylistycznego Parametrycznych Pikseli i są dostępne z dużymi 20-calowymi felgami. Są to największe obręcze, jakie kiedykolwiek zamontowano w elektrycznym Hyundaiu.

Ioniq 5 – gama napędów

Ioniq 5 jest dostępny z szeregiem różnych napędów elektrycznych (PE). Klienci mogą wybierać spośród dwóch opcji akumulatorów, 58 kWh lub 72,6 kWh oraz dwóch układów silników elektrycznych: podstawowego z silnikiem tylko z tyłu, albo opcjonalnego z silnikami z przodu i z tyłu. Wszystkie warianty zapewniają znakomity zasięg i osiągają prędkość maksymalną 185 km/h.

Na szczycie gamy silników elektrycznych znajduje się opcjonalny napęd na wszystkie koła (AWD) w połączeniu z akumulatorem o pojemności 72,6 kWh, zapewniający łączną moc wyjściową 225 kWh i moment obrotowy 605 Nm. Ta wersja może przyspieszyć od 0 km/h do 100 km/h w 5,2 sekundy. Z kolei największy zasięg – 470-480 km, przewidziany jest dla wersji z napędem na dwa koła (2WD) i akumulatorem 72,6 kWh.

Ioniq 5 – ultraszybkie ładowanie akumulatora

Platforma E-GMP może obsługiwać zarówno infrastrukturę ładowania 400 V, jak i 800 V. Platforma oferuje standardowo możliwość ładowania 800 V wraz z ładowaniem 400 V bez potrzeby stosowania dodatkowych komponentów lub adapterów. Jest to pierwsza na świecie opatentowana technologia, która wykorzystuje silnik i falownik w celu zwiększenia napięcia z 400 V do 800 V, by zapewnić stabilną zgodność ładowania.

Dzięki ładowarce 350 kW Ioniq 5 może być naładowany od 10 procent do 80 procent w zaledwie 18 minut. Wystarczy pięć minut ładowania, aby uzupełnić energię wystarczającą na przejechania 100 km.

Ioniq 5 wspiera również aktywny tryb życia w zakresie mobilności elektrycznej, dzięki innowacyjnej funkcji V2L, która umożliwia swobodne używanie lub ładowanie dowolnych urządzeń elektrycznych, takich jak rowery elektryczne, skutery lub sprzęt kempingowy - w ruchu lub stacjonarnie. Funkcja V2L może dostarczyć do 3,6 kW mocy. Port V2L znajduje się pod siedzeniami w drugim rzędzie i można go używać, gdy pojazd jest włączony. Drugi port V2L znajduje się przy porcie ładowania na zewnątrz pojazdu. Za pomocą konwertera Klienci mogą ładować sprzęt elektryczny dużej mocy. Port zewnętrzny zapewnia zasilanie nawet wtedy, gdy pojazd jest wyłączony.

Po wprowadzeniu na rynek modelu Ioniq 5, Hyundai rozszerzy swoją gamę pojazdów bezemisyjnych o elektrycznego sedana Ioniq 6 i dużego SUV-a Ioniq 7.


Podobne wiadomości:

Elektryczne Volvo z oponami uniwersalnymi w standardzie

Elektryczne Volvo z oponami uniwersalnymi w...

Aktualności 2021-03-24

Toyota Mirai wprowadza do Polski technologię samochodów na wodór

Toyota Mirai wprowadza do Polski technologię...

Aktualności 2021-03-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Taycan Cross Turismo – premiera
Porsche Taycan Cross Turismo – premiera
Porsche zaprezentowało model Taycan Cross Turismo, który poszerza gamę pierwszej linii całkowicie elektrycznych samochodów sportowych o wszechstronny wariant uterenowiony.