1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Kwiecień tego roku był jeszcze lepszy pod względem liczby sprowadzonych aut niż poprzednie miesiące. Jak podaje instytut Samar, to już drugi najlepszy "kwiecień" w historii.

Import aut ciągle rośnie

Od początku roku do końca kwietnia do Polski sprowadzono 292 024 samochodów. To o prawie 16 proc. więcej niż przed rokiem. Taka liczba pozwala oszacować, że na koniec roku import używanych samochodów osobowych może przekroczyć pułap 900 000 sztuk. Druga połowa roku bardziej wpływa na wynik końcowy, ponieważ to wtedy sprowadzamy więcej aut niż w pierwszej połowie. W kwietniu liczba aut z importu wyniosła 79 437 egzemplarzy.

 

Dlaczego sprowadzamy coraz więcej samochodów? Na tę tendencję ma wpływ kilka czynników. Bezrobocie jest na najniższym od lat poziomie, a na początku roku zniesiono opłatę recyklingową (500 zł). Program 500+ też robi swoje.

TDI się kończy

Zaobserwowano ciekawą tendecję. Chodzi o spadek liczby sprowadzanych aut z silnikami TDI. Co prawda, liderem wśród aut z importu nadal jest Volkswagen, ale to właśnie do niego należy najmniejszy wzrost importu, wynoszący zaledwie +6,7%. Poza Seatem i Skodą, wszystkie inne marki z pierwszej 30-tki mogą pochwalić się co najmniej dwucyfrową zwyżką. Dlaczego tak się dzieje? Od 2006 roku we wszystkich autach grupy VW montowano seryjnie filtry cząstek stałych DPF. Najczęściej sprowadzano auta z roczników 2005-2006, a więc z ery, legendarnej jeszcze jednostki 1.9 TDI (bez DPF). 

Lubimy auta koreańskie

Marki koreańskie, w szczególności Hyundai i Kia, przeżywają renesans. Choć same wyniki, odpowiednio: 6 225 oraz 4 965 sztuk nie są szczególnie imponujące, to jednak wzrosty w wysokości 39 i 34% są najwyższe w TOP30. Auta te wyróżniają się też pozytywnie wiekiem, który nie przekracza 9 lat. Na drugim końcu jest Mercedes. Choć jego import wyniósł w czterech miesiącach 10 589 sztuk (+15,9%), to średni wiek wynosi blisko 14 lat. Czyli dobry Mercedes, to stary Mercedes.

Więcej, ale starszych

Niestety importujemy samochody coraz starsze. Średni wiek auta w tym roku wynosi 11 lat i 4 miesiące, podczas gdy w ubiegłym roku było to 10 lat i 5 miesięcy. Udział aut w wieku 10+ wzrósł w tym czasie o 30,3%.


Podobne wiadomości:

Francuskie samochody - czy trzeba się ich...

auto motor i sport 2016-04-07

Straszą coraz mniej, ale w umysłach niektórych zagnieździły się na dobre. Czy należy bać się francuskich samochodów?  

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Finanse i prawo 2019-06-07

Komentuj:

~G_Seba 2016-10-06

Przykre, że ludzie muszą ratować się sprowadzanymi, używanymi samochodami, bo z naszymi przeciętnymi pensjami, mało kogo stać na zakup gotówką auta z salonu. Możemy się zobowiązać do rat, ale w niepewnych czasach gospodarki ludzie uciekają od kredytów. Mój brat ma firmę więc i więcej możliwości dzięki temu. Najpierw brał w leasing samochody służbowe, teraz korzysta z wypożyczalni Panek i z autami na firmę nie ma żadnych problemów. Z tego co wiem, to normalnie można u nich wypożyczyć samochód, ale wiadomo, że każdy chciałby mieć jednak własne auto.

~luk 2016-05-09

spoko ze rosnie a dobre furki mozna znalesc na https://znajdzklasyka.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla 2022 – nowe multimedia i kolory nadwozia
Toyota Corolla 2022 – nowe multimedia i kolory nadwozia
Toyota Corolla z rocznika 2022 z nadwoziem Hatchback, Sedan i TS Kombi przechodzi zmiany, które wprowadzają nowe technologie multimedialne oraz nowe kolory nadwozia.