mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Import używanych będzie maleć

Import używanych będzie maleć

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości import samochodów używanych do Polski będzie maleć - uważa Edyta Wasiluk z firmy Eurotax Polska, monitorującej rynek motoryzacyjny w Polsce.

Od początku tego roku do końca września sprowadzono do Polski ponad pół miliona używanych aut z zagranicy - podaje Eurotax. Dla porównania w roku 2002 takich samochodów przywieziono 179.059, a w roku ubiegłym - 33.060.

Jak wynika z badań Eurotaxu, 80 proc. sprowadzonych w tym roku używanych pojazdów ma więcej niż 8 lat. Głównie pochodzą one z Niemiec, a następnie z Francji, Belgii i Holandii. Średnia deklarowana wartość importowanych aut wynosi ok. 1600 zł. Od 1 maja br celnicy nie mogą weryfikować tej wartości.

"W tej sytuacji w Polsce ceny samochodów wyprodukowanych przed 1998 r. spadły nawet do 20 proc. Nastąpił renesans giełd samochodowych, powstało wiele nowych, ożywiły się strony ogłoszeniowe w prasie i Internecie. Jednaka polski rynek powoli wykazuje już objawy nasycenia, są coraz większe trudności ze sprzedażą tych samochodów" - powiedziała Edyta Wasiluk.

"W niedalekiej przyszłości import używanych samochodów do Polski będzie maleć. Nadal jednak auta najstarsze tracić będą na wartości. Natomiast na skutek podwyżek cen nowych aut, w przyszłym roku mogą zdrożeć samochody używane w wieku do 3 lat" - uważa Edyta Wasiluk.

Jej zdaniem napływ starych samochodów do Polski powinny wstrzymać m.in. przygotowywane przez resorty finansów i infrastruktury zmiany w przepisach, m.in. o opłatach rejestracyjnych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.