mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Inwestycje GRUPY LOTOS

Inwestycje GRUPY LOTOS

W związku z realizacją projektu zgazowania ciężkich pozostałości z przerobu ropy naftowej GRUPA LOTOS SA do połowy 2005 roku przeznaczy 40 mln USD na modernizację instalacji produkcyjnych. Wczoraj zgodę na realizację tego programu wyraziła Rada Nadzorcza.

- Ważne jest, że będą to środki własne firmy - podkreśla zdecydowanie Paweł Olechnowicz Prezes Zarządu GL S.A.
Podjęcie decyzji o tej ambitnej inwestycji było możliwe dzięki podpisanemu 18 września w Warszawie porozumieniu o współfinansowaniu przez koncern Lockheed Martin modernizacji instalacji rafineryjnych Grupy LOTOS. Porozumienie określa warunki na jakich Lockheed Martin będzie wspomagał rozbudowę instalacji rafineryjnych Grupy LOTOS poprzez częściowe sfinansowanie opłat z tytułu Umów Licencyjnych dotyczących transferu technologii Shell oraz Kellogg Brown&Root.
- Po zakończeniu inwestycji Grupa Lotos wzbogaci się o unikalne technologie na miarę XXI wieku: zgazowanie ciężkich pozostałości ropnych (IGCC - Shell), odasfaltowanie rozpuszczalnikowe (ROSE - Kellogg Brown&Root) oraz łagodny hydrokraking (MHC - Shell). - powiedział Paweł Olechnowicz - Wdrożenie programu rozszerzy nasze możliwości. Nie tylko my skorzystamy na tym projekcie. Beneficjentami będzie cała gospodarka regionu pomorskiego i nie tylko - zapewnia Olechnowicz.
Modernizacja instalacji rafineryjnych pozwoli na rozwiązanie problemu z ciężkimi pozostałościami z przerobu ropy naftowej, który pojawi się po 2005 roku w związku z nowymi regulacjami UE. Dzięki tej technologii możliwe jest wyprodukowanie dodatkowych ilości benzyn oraz olejów o wysokiej jakości, spełniających wymagania UE. Realizacja projektu zapewni gdańskiej rafinerii możliwość technologicznego funkcjonowania przez wiele następnych lat. Bardzo istotnym celem projektu jest drastyczne obniżenie emisji SO2, NOX, co ma doprowadzić do powstania najbardziej "zielonej" rafinerii w basenie Morza Bałtyckiego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A1 zostanie dokończona
Autostrada A1 zostanie dokończona
Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 zostanie dokończony. Ruszył przetarg na jego wykonanie.