mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak bezpieczne są auta elektryczne?

Jak bezpieczne są auta elektryczne?

Euro NCAP po raz pierwszy w swojej historii poddało testom zderzeniowym elektryczny model. Mitsubishi i-MiEV zdał egzamin na cztery gwiazdki.

Jak bezpieczne są auta elektryczne?
W pełni elektryczny Mitsubishi i-MiEV wchodzi właśnie na rynek europejski i jest pierwszym modelem zasilanym wyłącznie na prąd, który pojawi się na Starym Kontynencie na tak dużą skalę. Dlatego też z dużym zainteresowaniem oczekiwano na wyniki testów zderzeniowych tego modelu, zastanawiając się, jak na zderzenia zareagują wysokonapięciowe akumulatory.

Mitsubishi i-MiEV testowany był dokładnie według tych samych procedur co inne, napędzane konwencjonalnie, modele, jednak ze szczególną uwagą na kwestie bezpieczeństwa. Podczas testów zderzeniowych w pobliżu znajdowała się straż pożarna, jednak nie była konieczna interwencja. Żadnego potencjalnego zagrożenia ogniem czy porażeniem prądu nie odnotowano.

Po samym zderzeniu wnikliwej ocenie poddano również miejsce, gdzie znajdują się baterie. Okazało się, że baterie nie zostały naruszone, poprawnie zadziałał także wyłącznik powypadkowy, odcinając zasilanie akumulatorów.

Wprawdzie w testach wziął udział wyłącznie elektryczny Mitsubishi, jednak uzyskany wynik można także przełożyć na Citroena C-Zero oraz Peugeota iOna. Wszystkie te trzy modele wytwarzane są na tych samych liniach montażowych, są identyczne pod względem konstrukcyjnym, mają podobnie wykończone wnętrze oraz zbliżone wyposażenie w kwestii bezpieczeństwa.

O ile cztery gwiazdki w przypadku modeli z segmentu supermini rewelacyjnym wynikiem może nie są, ale wstydu nie przynoszą, to już trzy gwiazdki uzyskane przez przedstawiciela kompaktowych SUV-ów w dzisiejszych czasach należą do rzadkości. A tylko trzy gwiazdki zdobyła Dacia Duster. Co równie dziwne, Dacia należy obecnie do koncernu Renault, który, jak wiadomo, przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa. Za taki końcowy rezultat główną winę ponosi słaba ochrona pieszych w razie kolizji z nimi, a także niski poziom wyposażenia.

W najnowszej fazie testów crash-testom poddane zostały jeszcze BMW X1, Hyundai ix20, Mitsubishi ASX oraz Nissan Juke. Wszystkie uzyskały maksymalną notę pięciu gwiazdek. Nie było to żadnym zaskoczeniem w przypadku kompaktowego SUV-a BMW, który miał powtórzone testy zderzeniowe, oraz małego minivana Hyundaia, który z kolei jest bliźniaczym modelem Kii Vengi.

Przy okazji ogłoszenia najnowszych wyników testów zderzeniowych Euro NCAP przyznało również pierwsze w tym roku wyróżnienie dla systemu bezpieczeństwa. Euro NCAP Advanced otrzymało Infiniti za system Lane Departure Prevention (LDP). System ten ostrzega kierowcę przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Umieszczona w lusterku bocznym kamera dostrzega najechanie na linie pasów ruchu i jeśli jednocześnie nie został włączony kierunkowskaz, wówczas alarmuje kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym. Układ ten pojawił się po raz pierwszy w modelu FX, obecnie można go zamówić także w EX i M.

model
gwiazdki
ochrona dorosłych
ochrona dzieci
ochrona pieszych
systemy bezpieczeństwa
BMW X1
* * * * *
87%
86%
64%
71%
Citroen C-Zero
* * * * 73%
78%
48%
86%
Dacia Duster
* * * 74%
78%
28%
29%
Hyundai ix20* * * * *89%
85%
64%
71%
Mitsubishi ASX
* * * * *86%
78%
60%
71%
Mitsubishi i-MiEV
* * * * 73%
78%
48%
86%
Nissan Juke
* * * * *87%
81%
41%
71%
Peugeot iOn
* * * * 73%
78%
48%
86%


Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW X1
BMW X1
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Dacia Duster
Dacia Duster
Cena podstawowa już od: 39 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX
Cena podstawowa już od: 69 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Nissan Juke
Nissan Juke
Cena podstawowa już od: 64 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Cena podstawowa już od: 63 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

BMW Serii 8 Convertible - premiera

BMW Serii 8 Convertible - premiera

Premiery 2018-11-13

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety...

Aktualności 2018-11-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?
Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?
Kupując obowiązkowe OC kierowcy sugerują się wysokością składki. W ten sposób ryzykują jednak zakupem OC na niekorzystnych warunkach.