mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Radzimy jak odpowiednio przygotować samochód do sprzedaży, ustalić cenę i stworzyć ogłoszenie wystrzegając się prostych błędów. Oto kilka wskazówek.

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać
Najszybszą drogą do sprzedaży samochodu jest wystawienie oferty w jednym z portali ogłoszeniowych. Tu jednak pojawia się jeden szkopuł. Twoje auto może zniknąć w setkach tysięcy innych ogłoszeń. Warto więc być odpowiednio przygotował swój pojazd tak, jak i ogłoszenie, aby potencjalny klient zainteresował się Twoją ofertą.

Jasne możesz dogadać się z auto komisem, to wyjście jednak jest tylko z pozoru atrakcyjne. A to dla tego, że jeśli sam zajmiesz się sprzedażą to będzie Ci się to zwyczajnie bardziej opłacać.  Po prostu handlarz musi też zarobić. Do roboty!

Przegląd delikwenta

Oględziny auta możesz wykonać sami, ale lepiej zleć to mechanikowi. Ten będzie w stanie ocenić stan samochodu i wskazać usterki, zwłaszcza te, które znacząco mogą wpłynąć na cenę, którą będziesz chciał zażądać.

Te najprostsze usterki warto wpisać na listę "do zrobienia". Po pierwsze poniesiony koszt może nie być duży, a w razie braku reakcji mogą zniechęcić klienta do zakupu.  

Porządek musi być

Do czyszczenia i sprzątania wnętrza samochodu warto podejść poważnie. Przede wszystkim powinieneś dokładnie odkurzyć tapicerkę. Jeśli są na niej plamy to polecamy ją wyprać (cena ok. 150 zł). Umyj szyby z zewnątrz i od  środka oraz wyczyść ozdobne plastiki. Tu radzimy skorzystać z roztworu wody z mydłem, a nie aerozolu w sprayu, który je nabłyszczy.

Również do mycia nadwozia podejdź sumiennie. Dokładnie umyj auto, najlepiej ręcznie. Następnie sprawdź stan lakieru, czy nie ma zarysowań. Te niewielkie możesz usunąć poprzez polerowanie lakieru (cena ok. 250 zł u specjalisty). Do drobnych zarysowania możesz użyć lakieru zaprawkowego, który sprawi, że rysy będą mniej widoczne.

Fotografujemy modela

Do fotografowania swojego auta nie musisz od razu posiadać wysokiej klasy sprzętu i umiejętność godnych fotoreportera National Geographic. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę kilka kwestii:


  • samochód fotografuj na neutralnym tle, tak żeby to co za nim nie rozpraszało,
  • zdjęcia wykonaj w świetle dziennym,
  • staraj się tak robić zdjęcia, aby na nadwoziu nie było żadnych cieni i odbijających się drzew,
  • główne zdjęcie zrób ustawiając samochód 3/4 przodem,

  • wnętrze fotografuj w cieniu, w miarę możliwości doświetlające je lampą,
  • wykonaj jak najwięcej fotografii,
  • zrób zdjęcia detali, stanu licznika,
  • jeśli na aucie są widoczne otarcia warto je pokazać na zdjęciach

  • jeśli nie zamierzasz sprzedawać auta z dodatkowymi akcesoriami, to nie fotografuj ich.

Cena

Sprzedając samochód na pewno chcesz w najgorszym wypadku wyjść na zero, ale oczywiście najlepiej byłoby na transakcji zarobić. Zanim ustalisz kwotę, za którą jesteś w stanie oddać auto przeglądnij inne ogłoszenia. Sprawdź jakie są ceny pojazdów podobnych do Twojego. Ustal średnią cenę i dodaj do niej kilka procent. Dzięki temu będziesz miał pole manewru przy targującym się kliencie. Możesz także na negocjacje ceny przygotować się w inny sposób -  zaproponuj zamiast upustu kwotowego np. opony zimowe.

Wyposażenie i dokumenty

W celu potwierdzenia wyposażenia udaj się do autoryzowanego serwisu, który na podstawie numeru nadwozia będzie w stanie je ustalić. Zazwyczaj ta usługa jest bezpłatna. Przygotuj rachunki za ostatnia naprawy, oraz te dokumenty, które potwierdzają przebieg auta. Książka serwisowa będzie dodatkowym atutem, oczywiście mówimy o oryginalnej, a nie zakupionej w internecie.

Ogłoszenie

Te najlepiej zamieścić w jednym z popularnych portali. Dobrze jest przygotować się na dwa ogłoszenia, jedno w płatnym serwisie, a drugie w darmowym. Przygotuj krótki opis, zwróć uwagę aby nie zawierał błędów ortograficznych, dołącz kilkanaście zdjęć - w ogłoszeniu zaznacz, że dodatkowe wyślesz mailem. Napisz jaki preferujesz sposób kontaktu, najlepiej aby był to telefon z zaznaczeniem w których godzinach odbierasz telefony. W ogłoszeniu wymień tylko najważniejsze elementy wyposażenia.

Umowa kupna/sprzedaż

Szczegółowe informację o tym jak dobrze sporządzić umowę kupna sprzedaży i co w niej powinno się znaleźć znajdziesz na stronie "auto motor i sport". Wpisz dane dotyczące stron i przedmiotu umowy. Ważne abyś zawarł w treści umowy zapis, który wskazuje, że to kupujący płaci podatek od transakcji. Kupujący dostaje od Ciebie polisę OC, więc w tekście powinieneś zawrzeć godzinę zawarcia umowy.

Pamiętaj, przy sprzedaży auta najważniejsza jest szczerość. Nie oszukuj i nie zatajaj usterek. Postaraj się też nie popadać w skrajności, przesadnie wyszykowany samochód może odstraszać podobnie, jak i zaniedbane auto.

Podobne wiadomości:

Skoda i liczba 93 600

Skoda i liczba 93 600

Aktualności 2015-10-28

Toyota znów numerem 1

Toyota znów numerem 1

Aktualności 2016-01-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.